BAUMAXA+ REBEKKA ZARKAVA + BYSTROV : STOPTIME 2013

sobota 27. 7. 2013 v 19.00 hodin

Starý pivovar

čtěte více

V sobotu večer stylově skončí na Starém pivovaru letošní ročník STOPTIME 2013. Poslední festivalový večer odstartuje novinář a písničkář Michal Bystrov. Osobitá švýcarská písničkářka Rebekka Zarkava má potřebu vyzpovídat se ženským, pod kůži zalézajícím způsobem ze smutku, vášně a lásky. Před závěrečnou projekcí filmu Festival vystoupí vystudovaný pedagog Xavier Baumaxa, jehož projev je založen na slovních hříčkách, parodiích na různé hudební styly a zpěváky.

SOBOTA 27. července STARÝ PIVOVAR

19:00 – MICHAL BYSTROV (CZ)

20:30 – SONGS FROM UTOPIA: REBEKKA ZARKAVA + JIRI DOLEZAL (SUI + CZ)

21:30 - XAVIER BAUMAXA (CZ)

23:00 – film FESTIVAL (USA 1967)– Bob Dylan, Joan Baez, ..

MICHAL BYSTROV (CZ)

Novinář a písničkář. Narozen 30. listopadu 1979 v Praze. Absolvoval VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka. Bohemistiku na FF UK nedostudoval. Prošel Českým rozhlasem, Hospodářskými novinami a Deníkem. Dále psal do Respektu, Reflexu, Xantypy, Crossroads atd. Od roku 1999 spolupracuje s Lidovými novinami. Od roku 2013 je zaměstnán v kulturní rubrice LN. Zároveň přispívá do UNI a Rock & Popu. Překládá hudební biografie. Je autorem knižní trilogie Příběhy písní. Skládá písničky, píše básně. Zpívá, hraje na kytaru a foukací harmoniku. Patří ke sdružení Osamělých písničkářů.

Pochází z novinářské rodiny a sám neví, proč v té tradici pokračuje. Nikdy se nedokázal rozhodnout, jestli spíš psát, nebo hrát, a tak to prostě střídá podle nálady. Narodil se ve Vršovicích, do školy chodil na Žižkově, bydlí na Vinohradech. Fakt by se odstěhoval na hory nebo do Máchova kraje, ale co by si počal bez Korunní třídy? Považuje se za textaře, někteří ho považují za muzikanta. Inspiraci bere od lidí, kteří by se jinak potkali jen stěží, třeba od Jiřího Suchého a Boba Dylana. o jeho básničkách jde pomluva, že by chtěly zhudebnit, a o písničkách, že by se lépe četly jako básně. Ctí řemeslo, ale nesnáší, když se jím zaklínají prázdní lidé. Z příběhů má nejradši Dona Quijota, z pití skotskou. Kdyby mohl cestovat v čase, přenesl by se na Jubilejní výstavu. V jednadvacátém století je omylem.

SONG FROM UTOPIA

REBECCA ZERKAVA + JIRI DOLEZAL (SUI)

Folkrockové snění písničkářky Rebeccy Zarkava po vlastní Utopii, ztracené zemi s atmosférou 60. let, kam smí vkročit pouze ona a její posluchači. Melancholie, pozdně noční romantika, intenzivní srdceryvnost, ale ne zase takové, abyste po koncertě sháněli antidepresiva. Zkrátka hudba jakou známe třeba od PJ Harvey nebo Kate Bush, mající rovněž potřebu vyzpovídat se ženským, pod kůži zalézajícím způsobem ze smutku, vášně a lásky. Expresivním, temným hlasem zpívající kytaristka Rebecca a její kapela – bubeník, akordeonista a hráčka na kontrabas – pocházejí ze Švýcarska a do Kroměříže přivezou čerstvé album See The Stars, na které zařadili i skladbu Candy Says od Lou Reeda

Mezinárodně obsazená kapela kolem autorky, zpěvačky a kytaristky Rebekka Zarkava spojuje noblesu šansonu s drsností folku. Songs from Utopia hrají písně, které se přiblíží a dotkne posluchače s melancholií a vášní. Hudební styl označující tmavý folk s nuancí šansonu. Od dubna 2010 vystupují Songs from Utopia s jejich druhým albem "see the stars" doma i v zahraničí. Písně alba byly nahrány živě ve studiu zařízeném analogovou technikou. Ideální místo pro něj bylo nalezeno v severním Španělsku, na drsném pobřeží Atlantického oceánu. Album bylo korodukováno s Mike Mariconda z Austin Texas. Mariconda je známý jako producent mnoha vysoce kvalitních alb a skvělý muzikant úspěšných kapel, jako jsou například Cosmic Psychos a Devil Dogs. Výsledkem je romantické, s vášní a intenzitou nahrané album s fragmenty soulu s okouzlujícími elementy šansonu, fada. Songs from Utopia zní elektricky, akusticky a nefalšovane. Skupina vystupovala na renomovaných festivalech jako Folkové prázdniny v Námešti nad Oslavou nebo Eurotrialog v Mikulově .

XAVIER BAUMAXA (CZ)

Páté album DAWNTEMPO by se dalo jednoduše popsat parafrází na jednu ze skladeb: je to úplně normální deska o „úplně normálním člověku, který je úplně normálně v prdeli“. Na první pohled přízemní a buranské texty „barda úchylů“ jsou v kombinaci s příjemně uvolněným, avšak nepodbízivým hudebním projevem lékem na trudomyslnost, která se na nás valí skrz zpravodajský balast, hospodské tlachání či demonstrace proti tomu či onomu.

Svérázný litvínovský písničkář Xavier Baumaxa rozvířil vody české hudební scény na počátku letošního roku, kdy se mu podařilo vybrat prostřednictvím Hithit.cz zatím největší částku v historii českého crowdfundingu. Cílovou částku 200 tisíc Kč se podařilo překonat dokonce o 44 procent. Díky aktivním fanouškům se tak mohou Baumaxovi příznivci těšit hned na dvojalbum. Páté album Xaviera Baumaxa by se dalo jednoduše popsat parafrází na jednu ze skladeb: je to úplně normální deska o „úplně normálním člověku, který je úplně normálně v prdeli“. Na první pohled přízemní a buranské texty „barda úchylů“ jsou v kombinaci s příjemně uvolněným, avšak nepodbízivým hudebním projevem lékem na trudomyslnost, která se na nás valí skrz zpravodajský balast, hospodské tlachání či demonstrace proti tomu či onomu. Dawntempo sice obsahuje pár skladeb, bez nichž by se klidně obešlo (No Trabajar!, No Canternost! a Laco Deczi cvičí každý den), nicméně jejich krátká stopáž naštěstí příliš nenarušuje Baumaxovu „flow“.

je buránek regionálního charakteru, se stále větším geografickým a mezigeneračním přesahem. Své písně skládá zpravidla při různých rytmických činnostech jako je: sekání dříví, máchání křovinořezem, chůze v terénu, plavání kraulem či naznak, zatloukání hřebíků hundrtfýrcych - stovek, natírání plotu tixotropní lazurou, kopání ilegálních trativodů, přejíždění středové dálniční přerušované čáry a to hlavně v noci, cvakání zuby po přejetí dvojité nepřerušované čáry a to hlavně nad ránem, v neposlední řadě také poslouchání praskotu krbu, které je však arytmické, takže je to sporné...

FESTIVAL

Hudební
USA, 1967, 95 min
Režie: Murray Lerner
Hrají: Joan Baez, Theodore Bikel, Bob Dylan, Pete Seeger
Střihový dokument režiséra Murraye Lernera Festival zachycuje ve zkratce průběh festivalů lidové hudby v americkém Newportu v letech 1963-66. Autentické nahrávky nejpozoruhodnějších písní jsou umocněny sociologickým pohledem na prostředí, v němž vedle amatérů z celé Ameriky vystupují i známé soubory a zpěváci – BOB DYLAN, JOAN BAEZOVÁ, PETE SEEGER, PETER-PAUL-MARY.

Střihový dokument režiséra Murraye Lernera Festival zachycuje ve zkratce průběh festivalů lidové hudby v americkém Newportu v letech 1963-66. Autentické nahrávky nejpozoruhodnějších písní jsou umocněny sociologickým pohledem na prostředí, v němž vedle amatérů z celé Ameriky vystupují i známé soubory a zpěváci. Ve filmu Festival se objevuje trojice Peter, Paul and Mary. Patří k osobním přátelům Boba Dylana, s nímž je spojuje stejný názor na svět a jehož písně také interpretují. Tito zpěváci se nevyhýbají ničemu, co slouží jejich protiválečnému přesvědčení. Největší úspěch dosáhli přednesem písně francouzského autora Borise Viana Dezertér, v němž vyzývají vojáka, a tím všechny vojáky ve Vietnamu, aby přestali zabíjet. Toto trio mělo vliv také na další umělce: hlásí se k nim jako k inspiraci i Marlene Dietrichová i známý americký zpěvák italského původu Booby Darin, zpívající písně s protiválečným obsahem. Bob Dylan je tvůrcem textů, hudby i interpretem. Má velký vliv na mládež, patří k nejpopulárnějším zpěvákům v Americe. Vystupuje všude, kde může uplatnit své myšlenky, zaměřené proti imperialismu. K němu se druží jako bojovnice proti vietnamské válce vynikající zpěvačka americko-mexického původu Joan Baezová, členka světového hnutí Obránců míru, která svůj hlas nepokládá za cíl své kariéry, ale za prostředek k vyslovení toho, co musí říci na obranu života.(oficiální text distributora)

Vstupné: 200,- / ARTE 150,-/3-denní 500,- / 350,-

Youtube trailer
zpět nahoruVýběr akcí filtrem

Zajímá mě

Pustí mě tam?

Mám na to?

Mám čas?

Potvrďte kritéria filtru

Zvolte datum

Od

červen 2024

po3101724
út4111825
st5121926
čt6132027
7142128
so18152229
ne29162330

Do

červenec 2024

po18152229
út29162330
st310172431
čt4111825
5121926
so6132027
ne7142128
Potvrďte vybrané odbobí