Muž jménem Ove

En man som heter Ove

SWE 2015

středa 30. 11. 2016 20.00 titulky | 2D
(asi 1 hodina a 56 minut)
80 Kč
nevhodné pro děti do 12 let
čtěte více

ST 30/11 20.00 Ove je tvrdohlavý a vznětlivý bručoun, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja, nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku. Zvrat v jeho životní rutině nastává s příchodem jeho nových sousedů, mladé pákistánské rodiny, jejíž životní styl se mu zpočátku příčí. Když omylem nabourají autem do Oveho poštovní schránky, spustí tím řetězec nečekaných událostí.

Muž jménem Ove

En man som heter Ove
Drama / Komedie
Švédsko, 2015, 116 min

nevhodné pro děti do 12 let
titulky

Režie: Hannes Holm
Předloha: Fredrik Backman (kniha)
Scénář: Hannes Holm
Kamera: Göran Hallberg
Hudba: Gaute Storaas
Hrají: Rolf Lassgård, Bahar Pars, Filip Berg, Ida Engvoll, Tobias Almborg, Klas Wiljergård, Chatarina Larsson, Börje Lundberg, Stefan Gödicke, Johan Widerberg, Anna-Lena Bergelin, Nelly Jamarani, Zozan Akgün, Viktor Baagøe, Simon Edenroth, Poyan Karimi, Maja Rung, Simeon Da Costa Maya, Jessica Olsson, Fredrik Evers, Ola Hedén, Lasse Carlsson, Anna Granath, Emelie Strömberg, Christoffer Nordenrot, Simon Reithner, Jerker Fahlström, Johanna Karlberg, Johan Friberg, Erik Ståhlberg, Magnus Sundberg, Karin de Frumerie, Sofie Gällerspång, Michael Ingvarson, Madeleine Jacobsson

Švédský knižní bestseller Muž jménem Ove z roku 2012 je románovou prvotinou stockholmského spisovatele Fredrika Backmana, který se popularitě těší i jako blogger a sloupkař švédského deníku Metro. Jeho román o popudlivém starém muži se ve Švédsku prodal ve více než sedmi stech tisících výtiscích a práva na něj byla prodána do více než třiceti zemí. V českém překladu vyšel v roce 2014 v nakladatelství Host, které na pulty českých knihkupců přineslo i další dvě ze tří následujících Backmanových knih. Tragikomického ducha románu Muž jménem Ove na plátno ve stejnojmenném filmu přenesl režisér Hannes Holm, který do titulní role devětapadesátiletého Oveho obsadil Rolfa Lassgårda.

Ove je tvrdohlavý a vznětlivý bručoun, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja, nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku. Zvrat v jeho životní rutině nastává s příchodem jeho nových sousedů, mladé pákistánské rodiny, jejíž životní styl se mu zpočátku příčí. Když omylem nabourají autem do Oveho poštovní schránky, spustí tím řetězec nečekaných událostí.

Stárnutí je stěžejním tématem tohoto komediálního dramatu, které stejně tak dobře vypovídá o tom, že na první dojmy se nelze spolehnout a že silné přátelské pouto se může zrodit i tam, kde bychom to čekali nejméně. Pro Oveho není jednoduché vyjádřit emoce, ale jeho okolí nakonec vždycky rozklíčuje, že se za odtažitým chováním skrývá citlivá povaha. Díky tomu si najde svou manželku, optimistickou a silnou ženu, anebo je pro něj překvapivě jednoduché spřátelit se s dětmi.

Režisér uvádí jako inspirační zdroje například filmy Lepší už to nebude nebo o Schmidtovi, ale Muž jménem Ove připomene ještě jeden divácký hit, a to animovaný snímek Vzhůru do oblak, kdy se starší muž taktéž vyrovnává se smrtí své manželky a až nepravděpodobné přátelství ho dokáže vrátit zpátky do života. Podobně jako úspěšný animovaný film i švédský snímek ukazuje na to, jak je důležité neuzavírat se sám v sobě – podle tvůrců totiž každá fáze života může přinést nová překvapivá poznání a dobrodružství, i když už to třeba vypadá, že člověka čeká jen postupné vyhasínání.

„Máme na výběr – buď budeme postupně umírat, nebo budeme žít,“ říká Sonja Ovemu poté, co se společně snaží dostat z tragédie, která je postihla. Celý film tak
poukazuje na to, že v základu je to nakonec vždycky takhle zdánlivě jednoduchá otázka, jíž si musí člověk zodpovědět.

Oveho životní příběh je divákům předkládán v několika časových liniích – skrze sérii flashbacků nahlížíme na jeho minulost a události, které formovaly jeho osobnost, což dává možnost přehodnotit náš pohled na něj. Každý další flashback jej činí sympatičtějším. Vtipně a zároveň dojemně vyprávěný příběh s řadou humorných situací byl několikrát přirovnáván také k románu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, který v roce 2009 napsal Backmanův krajan Jonas Jonasson a jenž se rovněž dočkal filmového zpracování.

„Dojemný a vtipný film, u kterého se budete na konci dost možná shánět po kapesníku,“ ohodnotili Ovehov americkém filmovém týdeníku. To je pravda, ale možná by si divák měl těch kapesníků připravit raději víc. (AČFK)

ČSFD | ČESKÝ WEB FILMU

Youtube trailer
zpět nahoruVýběr akcí filtrem

Zajímá mě

Pustí mě tam?

Mám na to?

Mám čas?

Potvrďte kritéria filtru

Zvolte datum

Od

duben 2024

po18152229
út29162330
st3101724
čt4111825
5121926
so6132027
ne7142128

Do

květen 2024

po6132027
út7142128
st18152229
čt29162330
310172431
so4111825
ne5121926
Potvrďte vybrané odbobí