Když se festival povede, můžou vzniknout magické chvíle, říká Luboš Malina

sobota 6. 8. 2016 v 15.00 hodin

Starý pivovar

čtěte více

Jedním ze známých hudebních osobností, která se objeví na letošním festivalu Folková sobota ve dvoře, bude také Luboš Malina, člen zdaleka slavné kapely Druhá tráva. Proslul už v řadách skupiny Poutníci, s níž začínal, a dnes je z něj žádaný multiinstrumentalista a producent, který hraje ještě v několika dalších seskupeních. Ostatně podle následujícího rozhovoru se do Kroměříže vrací rád. Jeho účinkování na letošním ročníku festivalu Folková sobota ve dvoře 6. srpna rozhodně nebude prvním..

Působíte řadu let jako muzikant, k čemuž patří i letní festivaly. Máte je rád? V čem jsou jiné od běžných koncertů?

Venkovní festivaly mě většinou baví, ale oproti regulérním koncertům mají spoustu rizik. Hlavně počasí, které člověk neovlivní. Už jsem párkrát zažil, že jsme kvůli dešti museli ukončit koncert nebo jsme dokonce vůbec nehráli, tak to mě pak nebaví... Ale když se festival povede, můžou vzniknout magické chvíle, jaké v koncertním sále nedocílíte...

S kolika kapelami v dnešní době spolupracujete?

Hraju s Druhou trávou, se kterou letos "slavíme" 25. výročí od založení. Nechystáme kvůli tomu žádný vyjímečný koncert, ale připomínáme si minulost i vydáním dvd a cd se záznamem koncertu v Hranicích na Moravě. Taky přes léto budeme mít na několika koncertech naše nejmilejší hosty - Katku García, Tonyho Trischku a Charlieho McCoye.

Kromě Druhé trávy máme bratrskou kapelu Malina Brothers, se kterou hráváme hlavně začátkem roku, ale letos i na několika letních festivalech a v září tři týdny v USA. Dále hraju s Katkou García v triu s Tomášem Liškou - a s oběma pak v kapele Kon Sira, zabývající se sefardskou a balkánskou muzikou. No a poslední mojí hudební aktivitou je instrumentální trio Malina - Liška - Nejtek, které vzniklo zhruba přede dvěma lety a hrává velmi nepravidelně.

Vy ale nejste jenom muzikant, ale také producent a studiový hráč. Na čem zajímavém jste se v poslední době podílel?

Minulý rok jsem se hodně soustředil sám na sebe, cvičil jsem především na banjo, takže na jiné aktivity nebyl čas. V září jsme s bráchama nahráli CD s Charliem McCoyem a hned po té jsem šel do studia s Tomášem Liškou a Michalem Nejtkem, pak byl s Druhou trávou šest týdnů v USA...

Které letní festivaly letos absolvujete a jak moc se těšíte do Kroměříže, kde se objevíte v sobotu 6. srpna na Folkové sobotě ve dvoře?

Kromě důvěrně známých festivalů, jakými jsou například Prázdniny v Telči nebo Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou letos vystoupíme i na několika velkých akcích. Zahrajeme na Colours of Ostrava, na Benátské v Liberci a na Open Air Festivalu v Trutnově. Více informací najdete na www.druhatrava.cz...

Na Kroměříž se moc těším, vždycky se mi tam líbilo. Je to krásné město a mám na ní pěkné vzpomínky, které sahají až do osmdesátých let minulého století, kdy jsem zde hrál na nějakém armádním festivalu. Bylo fajn vypadnout z kasáren (smích).

Připravil Robert Rohál

zpět nahoruVýběr akcí filtrem

Zajímá mě

Pustí mě tam?

Mám na to?

Mám čas?

Potvrďte kritéria filtru

Zvolte datum

Od

květen 2024

po6132027
út7142128
st18152229
čt29162330
310172431
so4111825
ne5121926

Do

červen 2024

po3101724
út4111825
st5121926
čt6132027
7142128
so18152229
ne29162330
Potvrďte vybrané odbobí