Expediční kamera

2016

sobota 2. 4. 2016 v 16.30 hodin

(asi 4 hodiny a 30 minut)

Kino Nadsklepí

čtěte více

Filmový festival EXPEDIČNÍ KAMERA je celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, poznávání nového, o extrémních zážitcích i sportech. V současnosti je největším festivalem outdoorových a cestopisných filmů v ČR. Tvoří ho přehlídka nejlepších (českých i zahraničních) expedičních filmů uplynulé sezóny. I letos se v dubnu představí EXPEDIČNÍ KAMERA v KROMĚŘÍŽI. Staré pravidlo dobrodruhů říká: "Zážitek nemusí být nutně kladný, hlavně když je silný!"

Vydejte se hledat obávaný africký kmen Suri, proběhněte se po legendárním traverzu ve výšce 3000 m n.m. Dračími horami, jednou z nejtěžších cest jižní Afriky, nebo se na hranicích mezi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo v samotném srdci Afriky užívejte sněhové radovánky v Měsíčních horách. Pro tyto pocity si nemusíte nutně zlámat nohu uprostřed amazonských pralesů, anebo se nechat uštknout hadem v pampě.
Stačí zajít do kina!

PROGRAM FESTIVALU

VELKÝ SÁL
I. Blok filmů
16:30 Zahájení
82 vrcholů (alpinismus) Švýcarsko, 51 min
Himalaya (vizuál) Litva, 7 min
II. Blok filmů
17:45 SURI (přírodní kmeny) Slovensko, 67 min
III. Blok filmů
19:05 Sníh na Nilu (expedice) USA, 22 min

MALÝ SÁL
18:15 – 18:45 I-View (záchrana v horách) Itálie, 30 min
19:00 – 19:20 KARUN (expedice) Velká Británie, 16 min
19:35 – 19:55 Srdce Kalahari (příroda) Česká republika, 18 min
20:00 – 20:30 Travailen (trail běh) JAR, 29 minut
20:35 – 20:55 Mizející Delta (příroda) USA, 18 min


O FILMECH

82 vrcholů (alpinismus) | Velký sál 16.30
Režie: Samuel Gyger, Švýcarsko, 2015, 49 minut

Sv.Mořic – Interlaken- Zermatt-Chamonix-Gran Paradiso- Masiv Écrins. Co mají tato místa společného? Všechny mají více než 4000 metrů, nacházejí se v Alpách a také jsou součástí trasy, kterou se dvojice horalů ve složení Ueli Steck a Michael Wohlleben rozhodla zdolat.
V plánu mají slézt nejen tyto, ale kompletně všechny čtyřtisícové vrcholy švýcarských, italských a francouzských Alp, kterých je právě 82. Navíc chtějí překonat vzdálenosti mezi jednotlivými vrcholy pouze vlastními silami jen s nejnutnějším vybavením.
Čeká je 1000 kilometrů na kole, nastoupají přes 100 000 výškových metrů – toto vše chtějí stihnout za neuvěřitelných 80 dní! Žádný motor, jen síla lidského odhodlání a energie.
Film je natáčeny ze dvou perspektiv – z pohledu protagonistů, kteří točí sami sebe, ale také je na cestě doprovází helikoptéra s filmovou posádkou. Díky této kombinaci film nabízí dechberoucí výhledy, ale také autentické záběry alpinistů, které dají divákovi pocit, že je součástí tohoto dobrodružství. Pokud se chcete stát svědky nadlidského sportovního výkonu, nenechte si ujít 82 summits!
Ueli Steck, přezdívaný švýcarská mašina začal s lezením ve dvanácti letech a v osmnácti už slezl severní stěnu Eigeru. Podařilo se mu uskutečnit prvovýstupy na Aljašce, v Nepálu nebo Gasherbrum II v Pákistánu. Bez kyslíku zdolal Everest a novou cestu jižní stranou Annapurny
Michi Wohlleben začal s lezením už v osmi letech a svoji první čtyřtisícovku pokořil ve věku čtrnácti let. Ještě jako náctiletému se mu podařilo uskutečnit „výlety“ jako „Antro.po.cene” 500m/8a v Maroku, nebo "Hystrix" 250m/8a+ na Sicílii. V jednadvaceti letech se stal jedním z nejmladších horských průvodců pro IVBV.

 

Himalaya (vizuál) | Velký sál cca 17.25
Režie: Berta Tilmantaitė, Litva, 2015, 5 min

„Slyšeli jste o mně, viděli jste mě mnohokrát, ale víte, kdo jsem? Podejte mi ruku, povedu vás, budete muset za sebou nechat svoje slabosti a strachy a překonat sami sebe…“
Himaláj je legenda, kterou nám vítr šeptá do uší, když stoupáme v horách výš a výš.
Její jméno „Himaláj“ znamená „domov sněhu“ a ona je přitom domovem devíti z deseti nejvyšších vrcholů na zemi, které jsou pokryty věčným sněhem a ledem. Je ochránkyní nejvyšší hory světa Mount Everest, nepálsky Sagarmatha, tibetsky Chomolungma, „Božské matky Země“.
Vyvěrají z ní tři mocné řeky – Ganga, Indus a Brahmaputra a také je domovem tisíců lidí rozprostřených po pěti zemích: Nepálu, Indie, Bhútánu, Číny (Tibetu) a Pákistánu a z jejich oken neustále slyšíte obvyklé „namasté“.
Pokud chcete najít odpověď na otázku, kým vším je „Himalaya“, nenechte si ujít vizuálně působivý film, který vznikl během třítýdenního treku litevské filmařky Berty Tilmantaite. Ve snímku jsou použity záběry z vrcholu Mount Everestu, které patří Editě Nichols, první Litevce, která tuto horu zdolala.
Berta Tilmantaite je litevská multimediální žurnalistka, fotografka a vypravěčka příběhů. Procestovala mnoho zemí od jihovýchodní Asie až po Gruzii a Mongolsko, aby zachytila krásu každé z těchto zemí na fotografiích i v dokumentech.

SURI (přírodní kmeny) | Velký sál 17.45
Režie: Pavol Barabáš, Slovensko 2015, 65 min

Členové expedice: Ivan Bulík, Pavol Barabáš, Miro Dušek, Maťo Fabiánek, Tomáš Lukačovič
„Z této země neodejdu. Pokud nás budou nutit, bude válka. Zůstanu v této vesnici, buď živý na zemi, nebo mrtvý pod ní,“ říká náčelník obávaného afrického kmene Suri. Nejnovější film Pavla Barabáše diváky tentokrát zavede na dobrodružnou plavbu po neznámé africké řece i putování pralesem, na jehož konci je území unikátního přírodního etnika, které se rozhodlo bojovat za svoje tradice a původní způsob života. Lidé kmene Suri věří, že pití dobytčí krve dodává sílu a energie. Budou mít tolik síly odolat tlaku moderní civilizace a zabránit postupnému zanikání jejich kultury?
Film byl oceněn na Mezinárodním festivalu horských filmů v Popradu a na Festivalu Wildlife&Environment v indické Kalkatě.
Pavol Barabáš. Slovenský režisér a dobrodruh natočil desítky dokumentárních snímků z těch nejodlehlejších oblastí světa nejen o extrémních výpravách, ale také o respektu k přírodě a duchovním hodnotám. Jeho filmy spojuje vždy silný příběh, objevování dosud neobjevených míst a výjimečné výkony lidí v extrémních podmínkách. Získal přes stovku ocenění na mezinárodních filmových festivalech.

I-View (záchrana v horách) | Malý sál 18.15
Režie: Claudio Rossoni, Itálie 2015, 31 minut

Simone Moro není jen tak obyčejný sportovec – vždy má sen, který se zdá být téměř neuskutečnitelný. Jako jediný alpinista zdolal tři osmitisícové vrcholy (Shisha Pangma, Makalu a Gasherbrunn II) během jediné zimní sezóny. Obdržel Cenu Pierra de Coubertina za fair play i od italského prezidenta za extrémní záchrannou operaci, kterou provedl na nepálské Lhotse (8516m) na vlastní pěst, ve tmě, s vysokým lavinovým rizikem a bez použití kyslíku. Kdyby měl alpinismus tolik mediální pozornosti jako fotbal, Simone by byl mezinárodní celebrita.
Když mu bylo 41 let, v době, kdy čerstvě zdolal Makalu, rozhodl se zahájit novou životní etapu. Jeho snem bylo odvděčit se Nepálcům za jejich pomoc při výpravách a v hlavě se mu zrodil plán na nové dobrodružství.
V Nepálu nefungoval efektivní záchranný systém za pomoci helikoptér, přitom v těchto extrémních výškách právě helikoptéry mohou zachránit nejeden život. Simone se rozhodne to změnit. Začne brát soukromé lekce a během jednoho měsíce získá licenci pro řízení soukromé helikoptéry. Dalším nadlidským úkolem je pak sehnat helikoptéru a dopravit ji do Nepálu. Za svůj život zdolal hory, které před ním ještě nikdo nezdolal, tady ale stojí na samém začátku. Podaří se mu zdolat i tyto překážky a založit nový záchranný systém v Nepálu?
Tento unikátní a velmi záslužný projekt sleduje snímek I-View režiséra Claudia Rossoniho. I-View je kód jedné speciální helikoptéry a jednoho neuvěřitelného příběhu. India - Victor -India - Eco - Whiskey.

KARUN (expedice) | Malý sál 19.00
Režie: Rhys Thwaites-Jones, Velká Británie 2014, 16 min

Dva britští dobrodruzi Tom Allen a Leon McCarron se rozhodnou sjet íránskou nejdelší řeku Karun od pramene až k místu, kde se vlévá do Perského zálivu. Karun jim ale brzy ukáže, že si ukousli příliš velké sousto. A tak přichází na řadu alternativní plán. Kromě adrenalinu na divoké řece je jejich cílem zejména poznat kulturu tohoto tajuplného starobylého národa, jehož obraz v západní části společnosti se liší od reality. Snímek se tak snaží bourat tyto představy a bojovat proti rostoucí nenávisti vůči kulturám této části světa.
Tom Allen je cestovatel, spisovatel a oceňovaný dokumentarista. o Írán se dlouhodobě zajímá už od své první návštěvy v roce 2008, mluví jazykem farsi a zřejmě jako jediný cestovatel jí instatní nudle i v době, kdy není na expedici.
Leon McCarron je severoirský filmař a dobrodruh. Je členem Královské geografické společnosti. Účastí se pravidelně expedic na dlouhé vzdálenosti, např. šestiměsíční pěší přechod napříč Čínou. Diváci Expediční kamery ho znají z filmu o přechodu pouště Empty Quarter.
„Bylo velmi obtížné natáčet v Íránu a já jsem rád přijal tuto výzvu, stejně náročné pak bylo dělat postprodukci, říká režisér filmu Rhys Thwaites-Jones. Rád točí dobrodružné dokumenty, v současné době se podílí na tvorbě filmu Seaside Donkey o tisícimílovém pochodu Walesem jedné cestovatelky, jejíž jedinou společností na cestě je osel.

Sníh na Nilu (expedice) | Velký sál 19.05
Režie: Nate Dappen & Neil Losin, USA, 2013, 20 min

Na hranicích mezi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo v samotném srdci Afriky se nachází jedno pozoruhodné místo. Říká se mu Měsíční hory, Rwenzori. Vrcholky tohoto pohoří se zvedají do výšky 5000 metrů a jsou jedním z mála míst na zemi, na kterém se nacházejí rovníkové ledovce. Jejich objev v roce 1906 znamenal světovou senzaci. Tato legendární expedice pod vedením vévody Abruzziho inspirovala dva vědce Neila Losina and Natea Dappena, kteří se rozhodli vydat po jejích stopách.
Během posledního století ledovce ztratily 80% své původní rozlohy a vědci předpovídají tomuto unikátnímu místu smutnou budoucnost. Poslední zbytky ledu by měly roztát během příštích dvaceti let. Budoucnost hor i lidu kmene Bakonjo, který zde má domov, je tak nejistá.
Vizuálně působivý snímek se snaží zdokumentovat nejen náročné podmínky expedice, silný příběh, ale zejména rychlost, s jakou tají tyto ledovce.
Slavné fotografie ledovců, které na počátku minulého století pořídil Vitorio Sella, a snímky, které zachytily současnou podobu krajiny, se stávají němými svědky dopadu klimatických změn.
Nate Dappen a Neil Losin vlastní společnost Day's Edge Productions, která stojí kompletně za realizací tohoto snímků. Kromě toho se oba dva věnují vědě, filmařině a fotografování.

Srdce Kalahari (příroda) | Malý sál 19.35
Režie: Martin Šíl, Česká republika, 2015, 18 minut

Stojíte uprostřed 53 000 kilometrů čtverečných divočiny a nad vámi jsou tisíce hvězd. Noc kolem vás je překvapivě tichá. Hlasy přírody umlkly s posledními paprsky slunce. Přímo v srdci čarovné pouště Kalahari, která jako poušť vlastně vůbec nevypadá, leží rezervace Central Kalahari Game Reserve. Místo, kde se musíte postarat sami o sebe. Musíte si dovézt jídlo, vodu i benzín, a pokud vám dojde, máte problém.
Tři účastníci expedice Srdce Kalahari ovšem ukážou, že v divočině, kde velmi jednoduše zahynete žízní, lze najít i klid, harmonii a souznění s krajinou. Že to, co jiní pokládají za handicap – samota a prázdnota – může paradoxně člověka naplnit mnohem více než davy kolem něj. Na vlastní kůži poznali, jak vypadá pozdní zima v téhle neobyčejné poušti a setkali se s tamními zvířaty tak, jak to v jiném africkém parku nezažijete. Objevte spolu s cestovatelem Martinem Šílem jedno z posledních divokých míst černého kontinentu a vydejte se hledat kalaharskou harmonii.
Cestovatel Martin Šíl se zamiloval do Afriky už od své první cesty na černý kontinent v roce 2003. Během svých cest fotí, píše, točí snímky a pak o afrických cestách vypráví. Projel JAR, Svazijsko, Namibii, Zambii, Zimbabwe, Mozambik i Botswanu. Pravidelně přispívá do časopisů 100+1 a Příroda, do češtiny přeložil sbírku křováckých legend. V roce 2014 zorganizoval expedici k vodopádu Tugela Falls, aby ověřil, zda se spekulace o jeho možném prvenství v tabulkách zakládají na pravdě. Letos se k vodopádu vrací, aby pomocí geodetických měření potvrdil nebo vyvrátil to, že Tugela Fals může být nejvyšším vodopádem světa. Provozuje weby PoAfrice.cz a DoNeznama.cz.

Travailen (trail běh) | Malý sál 19.35
Režie: Dean Lesile, JAR, 2014, 27 minut

Legendární traverz ve výšce 3000 m n.m. Dračími horami, jedna z nejtěžších cest jižní Afriky, existuje už od nepaměti. Na jeho překonání potřebujete několik dní a vynikající kondičku. Trasa není značená. Čeká vás skalnatý terén a často exponované úseky.
Teprve v roce 1999 ho proslavili sourozenci Gavin a Laurie Raubenheimerovi, kteří trasu překonali za 104 hodin a 39 minut. Od tohoto momentu se přibližně 220 km dlouhý traverz, stal vyhledávanou výzvou elitních vytrvalostních běžců, kteří se snažili rekord překonat. 15 pokusů selhalo, přibyly tři nové rekordy. Před pěti lety Ryno Griesel a Cobus Van Zyl zaběhli nový rekord za 60 hodin, 29 minut a 30 vteřin. Ryno ale pořád nebyl spokojený a jednoho dne kontaktoval jihoafrického ultratrailového běžce Ryana Sandese, přezdívaného Hedgie. Podaří se jim překonat už tak neuvěřitelný čas a posunout zase o kus dál hranice lidských možností? Snímek Travailen sleduje oba sportovce od příprav až po samotný pokus o rekord. Ukáže krásu Dračích hor i dobrodružný výkon v té nejautentičtější podobě. Dokonalá kamera, úžasná příroda a neuvěřitelný sportovní výkon!
Režisér filmu Dean Leslie spolu s producentem Gregem Fellem už v roce 2006 založili společnost The African Attachment s cílem točit nezávislé filmy s nezaměnitelným rukopisem a vizuálně krásnými příběhy. Doposud společně vytvořili filmy ze všech 7 kontinentů a získali nejrůznější ocenění na mezinárodních festivalech.

Mizející Delta (příroda) | Malý sál 20.35
Režie: Pete McBride, USA 2014, 16 min

Na počátku dvacátého století bylo ústí řeky Colorado obklopeno rostlinami, kdysi mohutný tok ale už více než dvě dekády nespatřil moře. Vyschl vždy dřív, než se k němu dostal. Až do jara 2014. Dva státy se dohodly, že učiní pokus spojit jednu zapomenutou řeku s mořem.
Filmař Pete McBride, rodák z Colorada, strávil více než čtyři roky dokumentováním své milované řeky. Tento unikátní záchranný pokus si nemohl nechat ujít – vzal s sebou pár kamarádů, paddle boardy a kamery a vyrazili na řeku, aby zachytili okamžiky, kdy se obyvatelé delty radují z návratu vody, ale také, jak lidé využívají a plýtvají vodou, a je-li možná nějaká náprava.
S nepředvídatelným počasím jako kulisou, s pádlem v ruce třináct hodin denně i všudypřítomnými komáry McBride vypráví dramatický příběh coloradské řeky a snaží se předat naléhavé sdělení, abychom si uvědomili, že voda je přírodním zdrojem, který má dopad na životy lidí, živočichů i celých ekosystémů, jako je právě ten v coloradské deltě.
Pro filmaře, oceňovaného fotografa a spisovatele Petea McBridea bylo natočení tohoto filmu srdcovou záležitostí. Coloradský rodák rád točí o tématech, která jsou mu blízká. Film Delta Dawn, který získal cenu mj. na festivalu Banff Mountain Film Fest.

Vstupné: 70 Kč / ROCK POINT 60 Kč

Youtube trailer
Youtube trailer
Youtube trailer
Youtube trailer
Youtube trailer
Youtube trailer
Youtube trailer
Youtube trailer
zpět nahoruVýběr akcí filtrem

Zajímá mě

Pustí mě tam?

Mám na to?

Mám čas?

Potvrďte kritéria filtru

Zvolte datum

Od

květen 2024

po6132027
út7142128
st18152229
čt29162330
310172431
so4111825
ne5121926

Do

červen 2024

po3101724
út4111825
st5121926
čt6132027
7142128
so18152229
ne29162330
Potvrďte vybrané odbobí