Straight Outta Compton

USA 2015

pátek 6. 11. 2015 20.00 titulky | 2D
(asi 2 hodiny a 27 minut)
80 Kč
nepřístupné pro děti do 15 let
čtěte více

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap" a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Snímek zařazujeme do programu na vyžádání diváků.

Životopisný / Hudební / Drama

Režie: F. Gary Gray
Scénář: Andrea Berloff, Jonathan Herman
Kamera: Matthew Libatique
Hudba: Joseph Trapanese
Hrají: Jason Mitchell, Corey Hawkins, O'Shea Jackson Jr., Aldis Hodge, Neil Brown Jr., Keith Stanfield, Paul Giamatti, Orlando Brown, Allen Maldonado, Dean Cameron, Demetrius Grosse, Tate Ellington, Alexandra Shipp, Ina-Alice Kopp, Bryan Casserly, Yatoya Toy, F. Gary Gray, Marcc Rose, Rob Nagle, Simon Rhee, Larry Sullivan, Keith Powers, Karen Ann Cabrera

N. W. A. – NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ HUDEBNÍ SKUPINA NA SVĚTĚ

Ulice kalifornského Comptonu bývaly jedním z nejnebezpečnějších míst v Americe. Právě tady, v místě, jehož život řídily drogové gangy a pravidelné policejní šťáry, se narodila pětice kluků, kteří odsud dokázali vypadnout. Ze své frustrace, nenávisti a naštvání se rozhodli vyzpívat. Stvořili žánr zvaný „gangsta rap“ a skupinu N. W. A., která patří k nejkontroverznějším hudebním sestavám historie. Režisér F. Gary Gray o ní natočil nekompromisní životopisné drama plné skvělé muziky a ostrých textů. Kdo se v osmdesátých letech minulého století potuloval po Comptonu a měl černou barvu kůže, byl pro policajty automaticky podezřelý.

Začínajícího rappera, který si přezdíval Eazy-E, to neskutečně štvalo. I když ani on rozhodně nebyl žádný beránek, protože si úspěšně přivydělával prodejem drog. I díky tomu měl zdroje na rozjetí rapové skupiny. Záhy se k ní přidal jeho kámoš, comptonský DJ Dr. Dre, a další muzikanti DJ Yella a Mc Ren. Zcela zásadním se stal pátý člen kapely, Ice Cube, který tvořil texty plné brutální lyriky a neobvyklých rýmů. Zpívali o všem, co je štvalo. o systému, který je zašlapává, o policajtech, co je předchozí večer zmlátili.

Hněv a frustrace z nich stvořily komety, které začaly ovlivňovat čím dál víc lidí. Splněný sen kalila zvýšená pozornost státních orgánů. Když totiž zpíváte písničku, která se jmenuje „Fuck the Police“, nemůžete se moc divit. „Je to kombinace příběhu o splněném Americkém snu a pravé řecké tragédie,“ říká o příběhu režisér Gray, kterého k příběhu kapely pojí velmi silné pouto. I on sám totiž vyrostl v Comptonu a svou kariéru zahájil jako režisér videoklipů rapových zpěváků, mimo jiné Ice Cubea. Fakt, že svým hrdinům rozumí, je také z každé minuty filmu plného hitů gangsta rapperů opravdu cítit. (CinemArt)

FILM UVÁDÍME NA PŘÁNÍ DIVÁKŮ. POKUD CHCETE TAKÉ ZASÁHNOUT DO PROGRAMU, NEVÁHEJTE NAPSAT NA malikova@dk-kromeriz.cz.

RECENZE:

ČervenýKoberec.cz (Vladimíra Staňková) ****
"Nesejde na tom, jestli máme rádi gangsta rap, Straight Outta Compton baví bez ohledu na hudební preference. Příběh nás pohltí a ani jednou za 147 minut se nepodíváme na hodinky. Jediná velká škoda pro českého diváka je, že písničky většinou nemají překlad. Ta část publika, která si slangovou…" (více)

Filmspot.cz (Jan Varga) ****
"Straight Outta Compton je dynamický film plný energie, který své diváky přenese na 147 minut do realisticky zobrazené komunity, do níž by asi většina z nás osobně zavítat nechtěla, ale je zajímavé ji pozorovat. Zároveň nabízí věcný náhled do životů několika průkopníků mainstreamového rapu (ačkoli…" (více)

Gorilla.cz (Lukáš Franta) ****
"Straight Outta Compton je pevně kočírovaná věc, která ví, kam míří a co chce říct. Jako pěst černýho bratra vypálená přímo do ksichtu. Úderná a překvapivě silná. Při stopáži dvě a půl hodiny vám nejen uteče mnohem rychleji než kdejaký blockbuster, ale navíc vám zůstane mnohem déle pod kůží. Jeden z…" (více)

Youtube trailer
zpět nahoruVýběr akcí filtrem

Zajímá mě

Pustí mě tam?

Mám na to?

Mám čas?

Potvrďte kritéria filtru

Zvolte datum

Od

květen 2024

po6132027
út7142128
st18152229
čt29162330
310172431
so4111825
ne5121926

Do

červen 2024

po3101724
út4111825
st5121926
čt6132027
7142128
so18152229
ne29162330
Potvrďte vybrané odbobí