Na mělčině - Divadlo Kalich

středa 18. 11. 2015 v 18.00 hodin

Divadelní sál

300 Kč
čtěte více

Populární herečka Iva Janžurová, držitelka prestižní Ceny Thálie 2014 za celoživotní dílo, se představí v hlavní roli hořké komedie ze současnosti Na mělčině nizozemského dramatika Franka Houtappelse. K zajímavostem situační a konverzační komedie z nabídky pražského Divadla Kalich patří další obsazení – dnes už renomovaný režisér Jakub Nvota vybral k hlavní hvězdě její dceru Sabinu Remundovou a Barboru Munzarovou a k nim skvěle padnoucího Miroslava Vladyku.

Herečka Iva Janžurová se rozhodla přijmout roli mimo své domovské Národní divadlo Praha. K tomuto výjimečnému kroku ji přiměla nabídka z Divadla Kalich textu originální komedie nizozemského autora Franka Houtappelse Na mělčině „o dvou sestrách, jejich matce, tátově popelu a manželství s omezenou trvanlivostí“. Česká premiéra této hry se uskutečnila ve středu 4. dubna 2012 za osobní účasti autora.

Režisérem inscenace je Jakub Nvota, autorem scény čerstvý majitel Ceny Alfréda Radoka Martin Černý, kostýmů Lucie Loosová. Po boku Ivy Janžurové hrají Barbora Munzarová, Sabina Remundová a Miroslav Vladyka. „Není v současné světové dramatice mnoho her, které by nabízely hned tři velké příležitosti pro ženy – herečky. Komedie Na mělčině takovou hrou je. Disponuje životní moudrostí, humorem a zároveň je v ní odvěký příběh běhu času, vnímaný přes model rodiny. Každý z nás dospěje pod ochranou rodičů, aby záhy začal chránit je, starat se o ně a doufal, že je pro svoje děti tím, čím byli rodiče pro něho. Toto odvěké střídání generací přináší pravdy, ale i trpkost, ironii života a humor jako zbraň, díky níž je možné přežít,“ říká režisér Nvota.

Janžurové hrdinka Ingrid je čerstvě ovdovělá matka dvou dcer: Mia (Sabina Remundová) má pubertální děti, přebujelý pocit zodpovědnosti, starost o mámu a nefunkční manželství. Mladší Roos (Barbora Munzarová), bývalá školní kráska, děti nemá. Zato má přepychovou rezidenci v Bangkoku…a nefunkční manželství. Čtyřlístek hrdinů doplňuje melouchář a bývalý spolužák dcer Walter (Miroslav Vladyka), který by rád koupil jejich dům na břehu moře. Se všemi třemi se Ingrid na stará kolena vydává na misi pod heslem „budete šťastní, ať se vám to líbí, nebo ne“. Zamíří do Thajska, kde budou praskat ledy, tajemství i urny.

Na mělčině je originální komedie, trochu absurdní, s překvapivými zvraty a hlavně až do konce s drápavým podtónem. Nabízí portrét čtyř osamělců, kteří dělají všechno pro to, aby ze svých životů oškrábali rez a zbavili se strachu, že jednou skončí jako vorvaň uvíznutý na mělčině… Její autor Frank Houtappels (1968) vystudoval herectví v Amsterdamu. Kromě herectví se úspěšně věnuje i psaní divadelních her. Jeho prvotina Aan het Eind van de Aspergetijd se hrála v rámci turné po celém Nizozemí. Houtappels pracuje také jako filmový a televizní scénárista. Díky hře Na mělčině si získal pověst autora schopného neobyčejně citlivě popsat i ta nejzastrčenější zákoutí ženské duše.

2 otázky pro Ivu Janžurovou:

Čím vás text hry Na mělčině zaujal natolik, že jste se rozhodla přijmou hlavní roli Ingrid? A váháte dlouho, než na nějakou roli kývnete?

Na celou svou divadelní tvorbu mohu nahlédnout i z úhlu přicházejících nebo očekávaných rolí. Pro mě je to touha setkat se s úkolem, který mě bude přitahovat mimořádnou dobrodružností řešení – jak roli uchopit, nakolik budu mít možnost využít svůj vlastní životní materiál, svá poznání, zkoumání lidských osudů, zkušeností. Přitahuje mě obtížnost úkolu, jíž většinou přinese kvalitní předloha. Vyhýbám se černočerným vulgárním tématům, nechci hrát osudy, které nesou bezvýchodnost a skepsi. Postava Ingrid se ocitá po smrti manžela v nečekaném prozření, že se v zaujatém plnění povinností manželky a matky minula se svou touhou po smysluplném naplnění života. Chce před takovou prohrou zastavit své dcery a taková snaha samozřejmě přinese řadu komediálních situací. Je tu před námi vzácná jemná tragikomedie, která se bude úsměvně promítat do příběhů rodin těch, kdo budou sedět v hledišti.

Čím je vám Ingrid blízká?

Také mám dvě dcery. Je to blízkost vlastně docela nedůležitá, nicméně můžu pro Ingrid čerpat i ze svých mateřských zkušeností. Děti nás od jisté chvíle mají za slabé či slábnoucí osoby, které si koledují o shovívavost a o maximálně povinnou úctu ke stáří. Snaha být rovnými partnery vůči jejich rozpaženým křídlům je holt dětinskost. A to je ve hře Na mělčině pěkně zachycené.

Z recenze Kateřiny Kočičkové v MF Dnes:

„Text dramatika Franka Houtappelse Na mělčině patří k hrám, které nemůžou zklamat. Jednak herce, přesněji herečky, protože nabízí velké ženské role, a jednak diváky. Jde o populární žánr hořké komedie… Režie Jakuba Nvoty slouží textu a především hercům. V Divadle Kalich vznikla divácky vděčná inscenace: ani hluboká, ale ani mělká.“

Z recenze Marty Bystrovové v Lidových novinách:

„Až nezvykle ztišeným výrazem se představuje Iva Janžurová v poněkud nahořklé komedii nizozemského autora Franka Houtappelse Na mělčině, která se nově hraje v české premiéře v Divadle Kalich… K zajímavostem inscenace patří obsazení. Režisér Jakub Nvota vybral k Ivě Janžurové její dceru Sabinu Remundovou (výrazová podobnost je okouzlující) a Barboru Munzarovou a k nim skvěle padnoucího Miroslava Vladyku.“

Z recenze Radmily Hrdinové v deníku Právo:

„… Janžurová jako matka Ingrid skládá umně postavu z mnoha kontrastních poloh od suché komiky, s níž je schopná prezentovat i jadrné výrazy, přes krátké, mladistvě energické vyšlehnutí vzpoury vůči životním mělčinám, až po zhasínající světlo mysli, jímž budí soucit a něhu. Trojici protagonistek dobře sekunduje Miroslav Vladyka, jenž v roli Waltera uplatňuje smysl pro drobnokresebnou komiku a umění bezeslovných situačních point.

Houtappelsova hra se v Kalichu jistě stane diváckou stálicí, o čemž svědčil i bouřlivý ohlas premiérového publika. Bylo by ale škoda, kdyby časem uvízla na mělčině herecké podbízivosti na úkor rafinovanějších, propracovanějších a zajímavějších hlubin.“

zpět nahoruVýběr akcí filtrem

Zajímá mě

Pustí mě tam?

Mám na to?

Mám čas?

Potvrďte kritéria filtru

Zvolte datum

Od

květen 2024

po6132027
út7142128
st18152229
čt29162330
310172431
so4111825
ne5121926

Do

červen 2024

po3101724
út4111825
st5121926
čt6132027
7142128
so18152229
ne29162330
Potvrďte vybrané odbobí