Rudá mašina

RUS / USA 2014

středa 20. 5. 2015 20.00 titulky | 2D
80 Kč
přístupné bez omezení
čtěte více

ST 20/5 20.00 Celovečerní dokument Rudá mašina (Red Army) pojednává o Sovětském svazu a o nejúspěšnějším uskupení sportovní historie - o hokejovém týmu "sborné komandy", hokejové reprezentace Sovětského svazu sedmdesátých a osmedesátých let. Příběh, vyprávěný z pohledu jeho kapitána Slavy Fetisova, popisuje přerod národního hrdiny do role politického nepřítele. Film, který zachycuje jak období SSSR, tak i ruské, zkoumá to, jak se ve sportu odráží společenská a kulturní hnutí, a hledá ve vzestupu a pádu neporazitelného týmu reprezentace paralely s vývojem Sovětského svazu. Rudá Mašina je pozoruhodný příběh studené války na zimních stadionech, a muže, který se vzepřel mocnému aparátu a umožnil celým generacím Rusů cestu ke změnám.

Rudá mašina

Red Army / Красная армия
Dokumentární
USA / Rusko, 2014, 85 min, přístupný bez omezení, titulky

Režie: Gabe Polsky
Scénář: Gabe Polsky
Kamera: Peter Zeitlinger, Svetlana Cvetko
Hudba: Christophe Beck, Leo Birenberg
Hrají: Vladislav Tretiak

Dokument o skutečné studené válce. Debutující Gabe Polsky se pod vedením matadora Wernera Herzoga soustředí na vývoj sovětské hokejové školy trenéra Anatolije Tarasova, který na konci sedmdesátých let svedl dohromady zřejmě nejlepší hokejovou pětku všech dob. Fetisov, Kasatonov, Larionov, Krutov a Makarov naháněli strach Američanům, Kanaďanům i Čechoslovákům mistrovskou hrou založenou na totálním držení puku, množství přihrávek i elastickém prolínání útoku a obrany. Rudá hokejová armáda fungovala dokonale, ale hráči trpěli pod drsným trenérem Tichonovem. Největší prostor ve filmu patří výjimečnému obránci Vjačeslavu Fetisovovi, který se Tichonovovi vzepřel a patřil k prvním, kterým se podařilo odejít do NHL. Polsky ve filmu využívá komiksové animace, díky kterým se v ději orientují i neznalci. „Hráli nejlepší hokej na světě, ale žili zavření ve výcvikovém táboře,"říká Polsky o svých hrdinech: „Rovnostářské ideály sice ve sportu fungují, a když sloužíte něčemu vyššímu, naučíte se nemyslet jenom na sebe. Ale se životem to prostě nefunguje. Když vás dám do bedny a řeknu, že se můžete stát hrdinou, ale tu bednu nesmíte opustit – to se přece nedá udržet." (MFF Karlovy Vary)

RECENZE:

Když se rozjede Rudá mašina, dá se hokej s politikou hltat očima (iDNES.cz)
Politika na ledě. Film Rudá mašina ukazuje zákulisí ruského hokeje (Lidovky.cz)
Rudá mašina aneb Jak si moloďci dobruslili pro první džíny (Českátelevize.cz)
Rudá mašina? Slavná pětka ničila svět (EuroZprávy.cz)

NÁZORY DIVÁKŮ (čsfd):

wick *****
Parádní dokument...nejen o legendární hokejové první pětce sborné. Promyšlený scénář zaujme ve spojitosti s dobovými událostmi zaujme i ty, kteří neví, že existuje někdo jako Slava Fetisov , a neví, co je zakázané uvolnění.

Adrian *****
Odvrátená strana toho, čo som ako malý špunt s nadšením sledoval ešte na čb televíznej bedničke.

Slarque ****
Vjačeslav Fetisov a několik jeho spolubojovníků nám dávají nahlédnout pod pokličku sovětského národního hokejového týmu. Všichni prošli hokejovým tréninkem u Anatolije Tarasova, který se bohužel dostal do nemilosti u Brežněva a na jeho místo nastoupil svorně nenáviděný Viktor Tichonov. Ten zavedl jedenáctiměsíční uzavřený výcvikový tábor, kde se trénovalo čtyřikrát denně a hokejisté se z areálu dostali maximálně o jednom víkendu za měsíc. S manželkami si mohli jen telefonovat, s umírajícím otcem se nedostali šanci rozloučit, vlastní děti je při příjezdu na měsíc dovolené nepoznávali. A pak se to všechno (SSSR nevyjímaje) začalo hroutit... Zajímavé nejen pro hokejové fanoušky.

ČSFD (81%)

Youtube trailer
zpět nahoruVýběr akcí filtrem

Zajímá mě

Pustí mě tam?

Mám na to?

Mám čas?

Potvrďte kritéria filtru

Zvolte datum

Od

duben 2024

po18152229
út29162330
st3101724
čt4111825
5121926
so6132027
ne7142128

Do

květen 2024

po6132027
út7142128
st18152229
čt29162330
310172431
so4111825
ne5121926
Potvrďte vybrané odbobí