3x BOLŠOJ:

Ivan Hrozný

úterý 23. 6. 2015 v 17.00 hodin

Kino Nadsklepí

200 Kč
čtěte více

23/6 17. 00 Populární epické drama inspirované ruskou historií na hudbu Sergeje Prokofjeva pro Eisensteinův film Ivan Hrozný (1944). Příběh o caru Ivanovi Hrozném je založen na historických faktech a Prokofjevova hudba umocňuje dramatičnost baletu plného intrik a nenadálých zvratů…Na velkém plátně ve vysokém rozlišení a s kamerou, která přiblíží i zákulisí jednoho z nejrenomovanějších baletů si diváci budou moci užít neuvěřitelnou blízkost tanečníků a zažít autentický pocit z baletní show.

Sergej Prokofjev: Ivan Hrozný

Hudba: Sergej Prokofjev
Libretto: Jurij Grigorovič
Choreografie: Jurij Grigorovič
Dirigent: Pavel Sorokin
Obsazení:
Ivan IV: Michail Lobukin
Anastasia, jeho žena: Anna Nikulina
Princ Kurbský: Denis Rodkin

Délka představení: 150 min (včetně přestávky 25 min - rozhovory s účinkujícími a tvůrci)

200 Kč / ARTE 150 Kč | předplatné za všechny tři představení: 400 Kč / ARTE 350 Kč

Dramatický balet - o caru Ivanu Hrozném - se věrohodně opírá a čerpá především z historických pramenů, které jsou svou bohatosti a epičností přímo předurčeny k přetlumočení do barvitě plnokrevného divadelního tvaru. Dramatický děj baletu je plný náhlých zvratů a intrik, je to příběh nepostrádající motivy lásky, přátelství, věrnosti, ale i zrady a nenávisti. Historická osobnost ruského cara krutovládce - Ivana IV. Hrozného - byla a je pro svůj rozporuplný život a skutky často hodnocena velmi odlišně. Pro někoho dárce řádu a vzdělanec, pro jiné Stalin 16. století. V každém případě skýtá Ivanův život i epocha v níž žil přebohatou látku hodnou uměleckého zpracování. Toto téma přijal jako výzvu geniální filmový režisér Sergej Ejzenštejn, který po svém úspěšném velkofilmu Alexander Něvský upřel svůj zrak právě k Ivanovi Hroznému, neméně slavné osobnosti ruských dějin. A stejně tak, jako si u Alexandera Něvského vybral za spolupracovníka komponistu Sergeje Prokofjeva, tak i u svého dalšího filmu nevolil jinak.

V díle hudebního skladatele Sergeje Prokofjeva zaujímá baletní tvorba významné místo. Z jeho sedmi baletů jsou u nás známy hlavně Romeo a Julie, Popelka a Kamenný kvítek. Jsou to jeho poslední tři baletní díla. Méně známé jsou pak balety, které vytvořil v období spolupráce s Ďagilevovým souborem Les Ballets Russes - Šut, Na Dněpru, Marnotratný syn a Ocelový skok. Choreograficky „nedotčena" ale nezůstala ani hudba, která nebyla původně pro balet napsána. Do této kategorie spadá i balet Ivan Hrozný. Jeho základem je původní hudba k dvojdílnému filmu Sergeje Ejzenštejna Ivan Groznyj. Do hudební podoby, v jaké je dnes balet uváděn jej upravil Michail Čulaki - profesor moskevské konzervatoře a specialista na Prokofjevovo dílo - který do hudebního materiálu zahrnul také fragmenty z jiných skladatelových opusů. Balet měl premiéru ve Velkém divadle v Moskvě v roce 1975 v choreografii jednoho z nejvýznamnějších ruských baletních tvůrců 20. století Jurije Grigoroviče. o rok později jej s velkým úspěchem převzala do svého repertoáru také pařížská Opera. (www.mestonachod.cz)

O Bolšoj balet v kině
Projekt si získal srdce diváků po celém světě a hned po známých operních přenosech z Metropolitní opery je globálně druhý nejnavštěvovanější mezi přenosy do kin.
Hlavní ingrediencí úspěchu projektu je nepřekonatelná interpretační bravura tanečnic Bolšoje (Jevgenie Obrazcová, Maria Alexandrová, nebo ukrajinská rodačka Světlana Zacharová). V mužské části souboru okouzlují diváky hvězdy jako Michail Lobukin, Ruslan Skvorcov, ale i historicky první americký tanečník v souboru, který přešel do Bolšoje z ABT David Hallberg. Letošní sezóna bude výjimečná také díky tomu, že budeme svědky zrodu nové nastupující generace tanečních hvězd, která poprvé dostane výraznou příležitost. Nebude mezi nimi chybět 22letá Olga Smirnova, o které se přes její věk otevřeně hovoří jako o hvězdě, která je "zářivým klenotem v koruně Bolšoje".

   

Program dodává www.prenosydokin.cz.

Youtube trailer
zpět nahoruVýběr akcí filtrem

Zajímá mě

Pustí mě tam?

Mám na to?

Mám čas?

Potvrďte kritéria filtru

Zvolte datum

Od

červen 2024

po3101724
út4111825
st5121926
čt6132027
7142128
so18152229
ne29162330

Do

červenec 2024

po18152229
út29162330
st310172431
čt4111825
5121926
so6132027
ne7142128
Potvrďte vybrané odbobí