Osvícení

USA 1980

sobota 18. 4. 2015 22.00 titulky | 2D
50 Kč
přístupné bez omezení
čtěte více

so 18/04 22.00 Po téměř dvou letech jsme pro vás obnovili spolupráci s platformou Filmjukebox, která funguje na principu interaktivního výběru z předem stanovených témat a filmů. V dubnu jsme vám nabídli pětici hororových kultovních filmů a vybrali jste klasiku tohoto žánru - snímek Osvícení Stanleyho Kubricka. Přijďte se bát do Nadsklepí za 50 kaček.

Vítězem jste zvolili a 18. 4. ve 22.00 se v kině Nadsklepí můžete těšit na...

Osvícení (1980)

Spisovatel Jack Torrance hledá klidné místo pro psaní svého nového románu, a tak přijímá nabídku dělat správce odlehlého horského hotelu. Při úvodním pohovoru se dozvídá mimo jiné hrůznou historku o svém předchůdci, který zešílel ze samoty a odloučení a zavraždil svou ženu a dvě dcery... po příjezdu Jack ubytuje svou rodinu a začíná psát knihu. Brzy však zjišťuje, že samota uprostřed hor je tísnivá a také on začíná přicházet o rozum.

Časopis Entertainment Weekly zařadil Osvícení na 9. místo nejstrašidelnějších filmů všech dob a Časopis Empire na 52. místo nejlepších filmů vůbec. Často citovaná klasika obsahuje hned několik perliček. Podle výzkumu vědců na Westminsterské univerzitě prý u sledování Osvícení můžeme spálit v průměru až 184 kalorií. Film se tak umístil na prvním místě žebříčku filmů nejnáročnějších na energetický výdej. Známý je též perfekcionismus režiséra Stanleyho Kubricka, který neváhal natočit scénu, kdy kuchař Hallorann (Scatman Crothers) vysvětluje malému Dannymu (Danny Lloyd), co to vůbec osvícení je, na 148. pokus. Je tak zapsána do Guinnessovy knihy rekordů.


Filmy, které se účastnily hlasování:

Halloween (1978)

Michael Myers je chlapec, který během halloweenské noci zavraždil svoji rodinu. Jenom malou sestru nechal naživu. Poté ho zavřeli do blázince. o 15 let později se mu podařilo utéct. Teď, když je na svobodě, má jediný cíl - najít svou malou sestru a zabít ji.

Film, který položil základní kámen k subžánru slasher a společně ho se sériemi Pátek třináctého a Noční můra z Elm Street po několik dekád formovali. Jedná se o nízkorozpočtový horor s dnes již legendárním vrahem Michaelem Myersem, který se následně objevil v sedmi pokračováních. Značka se v roce 2007 dočkala remaku z dílny hororového nadšence a rockového muzikanta Roba Zombieho.

Ať vejde ten pravý (2008)

Outsiderský hrdina filmu, dvanáctiletý Oskar, žije na švédském sídlišti. Zde se setkává se stejně starou dívkou Eli, která se právě přistěhovala. Záhadná Eli ho svým podivným chováním přitahuje. Obě samotářské děti se sblíží. Jejich přátelství čeká osudová zkouška. Oskar totiž zjistil, že tajemná Eli je upírka...

Ať vejde ten pravý není čistokrevným hororem, ale míchá v sobě také vztahové drama a romanci o jednom netradičním páru a boji proti společnosti a útlaku. Film je adaptací knižní předlohy Johna Ajvide Lindqvista a po světě posbíral na 76 filmových cen. o dva roky později byla natočena britská verze, která však nesklidila takový kritický a divácký ohlas jako originál.

Grindhouse: Planeta teror (2007)

Manželé Dakota a William pracují v nemocnici jako doktoři. Jejich dnešní šichta vypadá spíš na funus. Čekárnu zaplavuje dav potrhaných lidí z města. Symptomy jsou podezřele shodné: nepřítomný pohled a odpudivé hnisající rány. Mezi zraněnými je i tanečnice Cherry, která přišla o nohu při jednom z útoků. Její parťák Wray spěchá do špitálu, aby jí kryl záda. I když bez nohy, Cherry ještě nezatančila svoje poslední číslo. Jak se vředy pokrytí spoluobčané proměňují v zuřivé agresory, Cherry a Wray vedou skupinku náhodných bojovníků do divoké noci. Budoucnost nenabízí nic než miliony nakažených a nespočet mrtvých. Jen několik (zatím) šťastných hledá poslední bezpečné útočiště na planetě Terror.

Grindhouse je filmovým projektem dvou nadšenců pokleslých béčkových a céčkových filmů – Quentina Tarantina a Roberta Rodrigueze. Rodriguezova Planeta teror je akčním hororem, který je schválně natočen na vadný materiál a obsahuje i fingovanou ztrátu filmového pásu. Projekt úspěšně zreinkarnoval staré béčkové horory ze 70. a 80. let a dokonce se i v rámci propagace k němu natočilo několik trailerů na fiktivní filmy, z nichž Rodriguezova Mačeta se dočkala i realizace.

Vymítač ďábla (1973)

Dvanáctiletá Regan žije se svou matkou ve Washingtonu. Holčička najednou začne projevovat zvláštní symptomy – levitaci, velkou fyzickou sílu a extrémní chování. Když nepomohli ani lékaři, zoufalá matka přivolá na pomoc kněze ze sousedství. Do těla Regan totiž vstoupil ďábel.

Film způsobil velkou senzaci v historii hororové kinematografie a způsobil nebývalý další rozvoj žánru. Zajistil si také palcové titulky na prvních stránkách amerických deníků na úkor právě probíhající aféry Watergate a při jeho projekcích diváci často kvůli nevolnosti opouštěli kinosály. Vymítač ďábla se stal hitem a nejvýdělečnějším filmem studia Warner Bros. s přístupností od 15 let. Jedná se taktéž o první horor, který byl nominován na prestižní oscarové ocenění.

Youtube trailer
Youtube trailer
Youtube trailer
Youtube trailer
Youtube trailer
zpět nahoruVýběr akcí filtrem

Zajímá mě

Pustí mě tam?

Mám na to?

Mám čas?

Potvrďte kritéria filtru

Zvolte datum

Od

duben 2024

po18152229
út29162330
st3101724
čt4111825
5121926
so6132027
ne7142128

Do

květen 2024

po6132027
út7142128
st18152229
čt29162330
310172431
so4111825
ne5121926
Potvrďte vybrané odbobí