HERCI JSOU UNAVENI ( Divadlo na Vinohradech Praha)

úterý 9. 9. 2014 v 18.00 hodin

Divadelní sál

350 Kč
čtěte více

Předprodej od 25. srpna. Komedie z hereckého prostředí od úspěšného francouzského autora Erica Assouse. Hrají přední herci Divadla na Vinohradech a hosté Vendulka Křížová / Simona Postlerová, Svatopluk Skopal, Jana Boušková / Naďa Konvalinková, Václav Vydra, Barbora Petrová / Lenka Zahradnická /Malvína Pachlová / Tereza Vágnerová, Martin Zahálka. Divadelní představení v rámci Podzimního divadelního předplatného

Herečka s bohatým přítelem pozve na grilování několik svých kolegů z branže do jejich venkovského sídla. Ráda by s nimi oslavila získání hlavní role ve filmu. Zábava se rozjíždí a na programu jsou obvyklá témata z hereckých šaten: scénáře, role, vztahy, peníze, zdraví…. A hlavně také maso na barbecue.
Přátelské setkání? Není to tak jisté, neboť masky velice rychle padají! A finále? Velmi, velmi pikantní! Bujarý herecký večírek s typickým francouzským šarmem a překvapivým dojezdem.

Eric Assous je úspěšný francouzský autor. Po úspěchu jeho komedie PŘÍBUZNÉ SI NEVYBÍRÁME uvádíme v české premiéře další jeho inscenaci, tentokrát z hereckého prostředí.

(Z rozhovoru paní Sabine Bossan z francouzské agentury SACD s dramatikem Erikem Assousem z února 2010)

Píšete přibližně už od roku 1982: pro rozhlas, televizi, film, divadlo. Odkud pramení ona chuť do psaní?
Obvykle to začíná s pubertou. Já píšu od svých čtrnácti let.

Dáváte přednost nějakému žánru?
Nejraději píšu komedie a detektivky, ale neuzavírám se před ničím. Asi bych nešel do historických děl,
protože se k tomu necítím dost fundovaný. Jak říkám, dostal jsem nálepku autora komedií, tak píšu hlavně komedie. Jedním z mých prvních úspěchů na divadle byla hra Herci jsou unaveni. To byla čistá komedie a šla neuvěřitelně dobře.

Nedávno jsem si ji znovu přečetla a musím říct, že ani trochu nezestárla. Všechny role jsou velice dobře vykresleny a spoustu věcí je tam řečeno velice pregnantně, zvláště o divadelním prostředí.
Každý herec se potřebuje vyjádřit, tak to prostě je. Svůj komentář k tomu co vidí, v čem žije. Právě komedie umožňuje nechat věci odplynout, pod podmínkou, že to lidi pobaví, přivede na jiné myšlenky. Myslím, že můžu být zábavný a přitom něco důležitého říkat.

Taky si myslím. Ostatně ve vašich textech přes občasná popíchnutí nikdy není hrubost, agresivita, vulgarita.
Hlavně ne zatrpklost. Ze svých vrstevníků, mezi které se ostatně počítám, si s chutí dělám legraci, ale takovou laskavou. Je to tak trochu můj způsob chápání jednajících postav. Vzorné, příkladné hrdiny nemám rád, jistě proto, že sám takový nejsem.

Ve hře "Herci jsou unaveni"říkáte, že „sex v manželství je jen detail,“ a já mám pocit, že právě to hlavním mottem vašich her. Pro některé postavy to je detail velice důležitý, pro jiné nikoliv, a u některých prostě záleží na okolnostech.
Manželství, či zkrátka dvojice lidí je často centrem všeho, co píšu. Jak dlouho to vydrží, je záhada, kterou nedokážu pokaždé rozluštit. Právě to otevírá dveře všem možným situacím. Já sám mám s manželstvím osobní zkušenost. Dvacet let jsem byl ženatý a teď zase žiju v páru. Většina lidí žije ve dvojici, takže mám pocit,
že pod komediálním úhlem mluvím tak trochu o všech lidech.

osoby a obsazení:

Norbert Svatopluk Skopal
Mariana Simona Postlerová nebo Vendulka Křížová
Yvan Martin Zahálka
Stefan Václav Vydra

Yolanda Naďa Konvalinková nebo Jana Boušková
Leticie Lenka Zahradnická nebo Barbora Petrová

Režie Jan Novák

zpět nahoruVýběr akcí filtrem

Zajímá mě

Pustí mě tam?

Mám na to?

Mám čas?

Potvrďte kritéria filtru

Zvolte datum

Od

květen 2024

po6132027
út7142128
st18152229
čt29162330
310172431
so4111825
ne5121926

Do

červen 2024

po3101724
út4111825
st5121926
čt6132027
7142128
so18152229
ne29162330
Potvrďte vybrané odbobí