SYMFONICKÁ SALOME

Arpeggio s hosty

čtvrtek 24. 4. 2014 v 19.30 hodin

Dům kultury

v prodeji od 3. března
250 Kč
čtěte více

Na základě obrovského zájmu o závěrečný koncert festivalu Stoptime 2. srpna nabízíme účastníkům zahajovacího koncertu festivalu SYMFONICKÁ SALOME mimořádnou jednodenní příležitost si přednostně zakoupit vstupenky na závěrečný srpnový koncert KAREL KRYL : WROCLAW 1989!! Ten se uskuteční v sobotu 2. srpna od 16:00 na nádvoří Starého pivovaru a bude důstojnou vzpomínkou na památný první koncert Karla Kryla za železnou oponou v polské Wroclawi. Koncert bude uvádět Mirek Kovařík společně s tehdejšími polskými organizátory a vystoupí na něm tehdejší aktivní účastníci - Jarek Nohavica, Petr Rímský, Pavel Dobeš, Pepa Nos, ale i speciální hosté a blízcí přátelé Karla Kryla - Vladimír Merta a polská zpěvačka Krylových písní Antonina Kryzstoń. Karla Kryla pak zastoupí další skvělí interpreti jeho písní - skupina Missa, Raven a bratr Jan Kryl. Součástí bude i prohlídka Muzea Karla Kryla (pokud již bude otevřeno) a také výstavy fotografií Oty Nepilého z Wroclavi 1989 i projekce unikátních filmů. Kapacita koncertu bude omezena!

Mimořádný předprodej vstupenek v ceně 500,- Kč (450,- Kč ARTEDIEM) bude ve čtvrtek 24. dubna od 16:00 do 20:00 pouze v pokladně Domu kultury a bude určen pouze pro účastníky s platnou vstupenkou na zahajovací koncert SYMFONICKÁ SALOME. Zbytek vstupenek bude uvolněn k prodeji až 2. června.

Salome je původní a unikátní projekt pěti mladých umělců, kteří osobitým a vytříbeným způsobem navazují na vynikající hudební potenciál písní Karla Kryla. Autorské úpravy vybraných Krylových písní pro zpěv, harfu, klarinet a kytaru provedl Michal Vejskal. V roli účinkujících se představí Pavel Batěk - zpěv, Barbora Plachá - harfa, Tomáš Kůgel - klarinet, Petr Šťastný - kytara. Nyní máte jedinečnou možnost slyšet Salome také se symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře pod taktovkou Miriam Němcové. Před koncertem proběhne vernisáž putovní výstavy - KAREL KRYL : MŮJ ŽIVOT.

Na koncertě zazní úpravy Krylových písní:

 • Salome
 • Bratříčku, zavírej vrátka
 • Král a Klaun
 • Veličenstvo Kat
 • Důchodce
 • Anděl
 • Morituri te salutant
 • Pieta
 • Podivná ruleta
 • Znamení doby
 • Píseň Neznámého vojína
 • Nevidomá dívka
 • Jeřabiny
 • Pasážová revolta
 • Dívka havířka
 • Hlas

Paní Hana Ulrychová se omlouvá, ale bohužel se dnešního koncertu nemůže zúčastnit.

BARBORA PLACHÁ o projektu SALOMÉ

Jaké skladby pořad Salome obsahuje?

Výhradně písně Karla Kryla. Nastudovali jsme jich dvacet. Mají obrovský hudební potenciál, jsou to jasná a čistá sdělení, navíc s velikou úctou k českému jazyku. Karel Kryl je náš Bob Dylan. Posloucháte, smějete se, pláčete a zůstává to ve vás.

Podle jakých kritérií jste písně do pořadu vybírali?

Víceméně jen tak. Já bych chtěla hrát úplně všechny. Mezi těmi, které znám, není žádná špatná. Vlastně jsme se museli i trochu dohadovat. Každý má nějakého svého favorita. Já Salome, Karavanu mraků, Nevidomou dívku a pak asi dalších dvacet.

Kdy jste jeho písně slyšela poprvé a čím vás zaujaly?

Jsem sice už další generace, ale písničky Karla Kryla znám odmalička. Když jsem byla malá, tak mě asi nejvíc zaujalo, jak zajímají ty starší kolem mě. Dnes už je mám ráda i proto, že je chápu. A co se hudby týká, tak úpravu pro zpěv, harfu, klarinet a kytaru zkomponoval skladatel Michal Vejskal nádherně. Je to nové, jiné, ale stále Karel Kryl.

V čem je podle vás Krylova tvorba aktuální i dnes?

To snad všichni vidí kolem sebe. Stačí se dívat na zprávy nebo do novin. Nejlepším důkazem jsou témata v nedělních Otázkách Václava Moravce. Hodně těch „mocných“ káže vodu a pije víno. Jenomže jsou spíš „nemocní“…

Jakou vůbec roli hraje hudba ve vašem životě?

Velice důležitou, vlastně asi tu úplně hlavní. Přivedli mě k ní rodiče, a tak se věnuji muzicírování od útlého dětství. Ve dvanácti jsem se zamilovala do harfy. Na první pohled (poslech) a na celý život. Vystudovala jsem Pražskou konzervatoř a pak Královskou konzervatoř v Bruselu. Hrála jsem už na hodně místech v Čechách i Evropě, různé soutěže a benefice, hrála jsem i pro belgickou královskou rodinu. Salome je ale můj první opravdu velký projekt. Myslím si, že je třeba harfu lidem přiblížit. Je to krásný nástroj, královský a mým životním snem je širší veřejnost a harfy spřátelit. Vzájemně si to zaslouží. Chci lidem představit harfu v klasické hudbě i v moderních věcech.

zpět nahoruVýběr akcí filtrem

Zajímá mě

Pustí mě tam?

Mám na to?

Mám čas?

Potvrďte kritéria filtru

Zvolte datum

Od

květen 2024

po6132027
út7142128
st18152229
čt29162330
310172431
so4111825
ne5121926

Do

červen 2024

po3101724
út4111825
st5121926
čt6132027
7142128
so18152229
ne29162330
Potvrďte vybrané odbobí