Velikonoční koncert
Pěvecké sdružení moravských učitelů (PSMU)
sobota 13. 4. 2019 v 17.00 hodin
Dům kultury | Kino Nadsklepí
Zveme vás na Velikonoční koncert Pěveckého sdružení moravských učitelů, který se koná v sobotu 13. dubna od 17 hodin v sále kroměřížského kina Nadsklepí. Soubor, slavící letos již úctyhodných 116 let od založení si pod vedením dirigenta Josefa Šimáčka vybral skladby jak zavedených autorů - Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Bohuslav Martinů, Leoš Janáček, tak méně známých, například P. Janczak.
Program:
B.Smetana: Věno
A.Dvořák: Zavedený ovčák
P.Křížkovský: Rozchodná
J.B.Foerster: Velké,širé,rodné lány
L.Janáček: Ach vojna,vojna!
B.Martinů: Ej,Janík! U téj Bílej hory
E.Suchoň: o horách (cyklus):
Ráno v horách
Čo hučí hora
Hrmavica
Noc na horách
P.Janczak: Kyrie
Miserere
Z.Lukáš: Jaro se otvírá (cyklus mužských sborů s průvodem houslí) - MgA. Roman Herodes ArtD
Když kvete bez, ať i víno kvete
Proto jsem si housle koupil
Rosička je pěkná bílá
Májko,májko zelená
Předprodej vstupenek od pátku 8. března na pokladnách DK a online
Historie
PSMU založil Ferdinand Vach, významný pedagog a skladatel. Podařilo se mu ze studentů a absolventů kroměřížského Pedagogia sestavit vynikající mužský sbor, s nímž si vytkl za cíl oprostit se od moravského provincionalismu a doznívající vlastenecké nostalgie. Položil tak základy moderní sborové interpretaci, opřené o suverénní technickou dokonalost a umocněné stylovou vytříbeností a hlubokým procítěním ideového obsahu, s nutností zcela nové koncepce umělecké práce – progresivní dramaturgie, vyspělá hlasová kultura, absolutní intonace, zpěv zpaměti. PSMU přispělo k obohacení národní kultury i tím, že podnítilo založení nových pěveckých sborů, ale také vznik četných a osobitých sborových děl.
Právě odtud, z Kroměříže, zazářila v roce 1903 hvězda, dosavadní stálice mezi ostatními mužskými pěveckými sbory. Díky stylové a obsahové vytříbenosti a vyspělé hlasové kultuře pronikalo PSMU od roku 1905 i do ciziny, kde působilo jako objev a doznávalo triumfálních úspěchů. Vachovo průkopnické dílo dále rozvinul prof. Jan Šoupal, pod jeho vedením dosáhlo sdružení suverénních vítězství v náročných světových sborových soutěžích. V roce 1964 převzal funkci dirigenta skladatel a hudební teoretik prof. Antonín Tučapský, který vnesl do činnosti sboru řadu nových progresivních prvků. Po krátkém působení dirigenta Oldřicha Halmy, známého zejména úpravami lidových písní, stanul roku 1975 v čele PSMU prof. Lubomír Mátl. Prof. Lubomír Mátl, který vedl sbor k novým interpretačním metám dlouhých 40 let do roku 2015. Pod jeho vedením získalo sdružení řadu ocenění doma i v zahraničí. Nastudoval se sborem řadu velkých a obtížných skladeb a pozvedl na velmi vysokou úroveň jeho interpretační schopnosti.Od ledna 2015 se stal novým uměleckým vedoucím PSMU jeho nadějný žák Jiří Najvar, který přes své mládí už dokázal svoji erudovanost.
V září 2015 po čtyřleté pauze znovu nastoupil do sdružení coby další sbormistr Jiří Šimáček, který od února 2019 převzal funkci uměleckého vedoucího sboru.