Večer pro violoncello a klavír
Konzervatoř P. J. Vejvanovského
úterý 5. 11. 2019 v 19.00 hodin
Kino Nadsklepí
PROGRAM:
-
F. Mendelssohn-Bartholdy: Píseň beze slov op. 109 D dur
-
M. Bruch: Kol Nidrei
-
E. von Koch: Monolog č.17 pro sólové violoncello
-
F. Liszt: Balada h-moll pro sólový klavír
------------------------------------------------------------------------
-
J. S. Bach: Arioso
-
J. Kabát: Koncertní variace na Dvořákovo téma
-
C. Saint-Saëns: Labuť z "Karnevalu zvířat"
-
D. van Goens: Scherzo
Mikael Ericsson – violoncello
Daniel Jun – klavír
Mikael Ericsson
Švédsko – český violoncellista, pochází ze švédské hudební rodiny. Své hudební vzdělání získal u H-E Deckerta v Arvice a později u E. Blöndala-Bengtsona (zámek Edsberg u Stockholmu a Kodaň). Setkání s Josefem Vlachem na mezinárodních letních hudebních kurzech ve Švédsku přivedlo Mikaela Ericssona do Prahy, kde studoval violoncello u prof. J. Chuchra a komorní hudbu u J. Vlacha na AMU. Zúčastnil se mistrovských kurzů u G. Fallota (Mont Orford - Montreal, Kanada) a u G. Piatigorského (Kodaň). Dále se zúčastnil kurzů komorní hudby u K.Lewina (Švédsko, Polsko), F.Beyera, E.Feltze, Chr. Poppena (Německo) a u Melos-kvarteta (Švýcarsko).
V roce 1978 se stal finalistou slavné soutěže P. I. Čajkovského v Moskvě (jako první Švéd vůbec) a v roce 1980 vyhrál 1. cenu mezinárodní soutěže Pražské Jaro, konané toho roku k poctě A. Dvořáka, kde též obdržel cenu za nejlepší interpretaci soudobé české skladby. Mikael Ericsson hraje se svou ženou Janou Vlachovou od r. 1977 ve smyčcovém duu a v r. 1982 spolu založili smyčcové kvarteto – dnes Vlachovo kvarteto Praha. Jako sólista vystupoval téměř se všemi orchestry v Čechách i s orchestry v evropských zemích a v Japonsku. V době, kdy ještě Josef Vlach řídil Český komorní orchestr, přizval ke spolupráci M. Ericssona, který dodnes působí v tomto renomovaném orchestru jako jeden z kmenových hráčů i jako sólista. M. Ericsson natáčel pro rozhlasové stanice v Evropě, USA, Kanadě i na Novém Zélandě. Spolupracoval s českou, švédskou i japonskou televizí. Jako pedagog vedl kurzy komorní a sólové hry a semináře ve Švédsku a USA.
Koníčkem M. Ericssona je vytváření vlastních kadencí k sólovým koncertům, skladeb pro violoncello sólo a různých úprav pro smyčcové soubory. Jeho zatím posledním sólovým snímkem je CD z roku 2010 – CELLO M.E., se sólovými skladbami českých a švédských skladatelů i vlastními skladbami Mikaela Ericssona. Tato nahrávka je výborně hodnocena zahraniční odbornou kritikou a získala ocenění "Jun-Kokusen" v časopise Record Geijutsu v Japonsku. M. Ericsson působí dnes jako sólista, komorní hráč a pedagog.
MgA. Daniel Jun
Studoval klavírní hru na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži ve třídě MgA. Vandy Jandové v letech 2006 - 2012. V dubnu 2012 absolvoval konzervatoř klavírním koncertem č. 1 Es dur Ference Liszta za doprovodu Symfonického orchestru Konzervatoře P. J. Vejvanovského pod taktovkou MgA. Viktora Kozánka. V říjnu 2012 nastoupil na HF JAMU v Brně do klavírní třídy prof. Aleny Vlasákové, v létě 2018 tato studia absolvoval završením magisterského dvojitého oboru Hra na klavír a klavírní pedagogika.
Již řadu let se věnuje pravidelné koncertní činnosti, od roku 2005 má na kontě několik set koncertních vystoupení v České republice i v zahraničí. Např. v březnu 2012 provedl v Lipsku Lisztovu Sonátu h moll a další vrcholná díla klavírní literatury na koncertě věnovaném zemřelým osobnostem Opery Lipsko. Koncerty zpravidla provází slovem, čímž se snaží zejména artificiální hudbu přiblížit širším posluchačským kruhům. Na řadu pódií se pravidelně vrací, součástí jeho koncertní činnosti jsou i edukační koncerty. Věnuje se intenzivně také komorní hudbě, např. ve spolupráci s českým violistou, skladatelem, aranžérem a dirigentem Jiřím Kabátem či violoncellistou Petrem Mašlaněm.
Na JAMU v Brně působil již od roku 2007 jako studijní model klavírního oddělení a účastní se při svém studiu také masterclassů s dalšími významnými českými i zahraničními pianisty, např. Janem Jiraským, Ivanem Klánským, Karlem Košárkem, Jonathanem Anerem (Německo), Aleksandrou Radosavljevic (Bosna a Hercegovina), Jánisem Maleckis (Litva), Otto Niederdorfer (Rakousko), Avnerem Aradem (USA/Izrael), Hakonem Austbem (Norsko), Vasily Lobanovem (Rusko) a dalšími.
V průběhu svého dosavadního uměleckého vývoje získal také různá ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích. V březnu 2010 se stal finalistou 29. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže Bedřicha Smetany v Plzni. V dubnu 2014 získal 2. cenu na 2. ročníku mezinárodní klavírní soutěže "Notes In Harmony" v italské Bettoně (prov. Perugia). V květnu 2014 získal 2. cenu na 16. ročníku mezinárodní hudební soutěže "EUTERPE", která se konala v Coratu (provincie Bari, Itálie). V červnu 2015 získal 3. cenu na 5. ročníku mezinárodní soutěže „Youth Academy Award“ v Římě. Momentálně se plně věnuje koncertní činnosti a působí také jako soukromý lektor klavírní hry.
Pořadatel akce: Konzervatoř Kroměříž