Okem rozumění
středa 4. 5. 2022 – pátek 3. 6.
vernisáž výstavy 4. 5. v 17.00 hodin
Dům kultury | Konferenční sál (Pravá klubovna)
OKEM ROZUMĚNÍ je název výstavy, kterou připravili členové výtvarného spolku Rozumění Otrokovice ve spolupráci s Domem kultury v Kroměříži a výtvarným spolkem SPVUk Kroměříž. Výstava bude k vidění od 4. května do 6. června, a to v Pravé klubovně v prvním poschodí Domu kultury v Kroměříži. Vernisáž proběhne ve středu 4. května v 17:00.
VÝSTAVNÍ ČINNOST
Za uplynulá léta jsme organizovali a uskutečnili okolo stovky výstav a to nejen v Otrokovicích v kulturním domě Otrokovická Beseda, v nové Městské galerii v Otrokovicích otevřené 6. 1. 2014, na Letních otrokovických slavnostech, ale i v různých městech republiky: Praha, Mladá Boleslav, Zlín, Břeclav, Hustopeče, Tlumačov a v zahraničí v Dubnici nad Váhom ve Slovenské republice, ve Vácu v Maďarsku a ve Slezské Středě v Polsku. Do Městské galerie jsme přivedli řadu špičkových výtvarníků z celé republiky jako např. grafici Eduard Ovčáček, Zbyněk Janáček, Marek Sibinský, řezbář Jiří Netík, sochař Radim Hanke a Robert Buček, malíři Ivo Sedláček, Miroslav Malina, Pavel Preisner, sochaři bratři Medkovi, autorku art protis Renatu Švecovou, polské výtvarníky Margorztu Boguckou a Eugeniusze Jozefowského a další.
Samostatnou kapitolou pak jsou individuální výstavy členů spolku, které se konaly v mnoha městech republiky i v cizině. Zde je třeba zmínit práci naší grafičky Jolany Shejbalové, která je autorkou takřka všech propagačních materiálů spojených s naší činností.
VÝTVARNÁ ČINNOST
Po celou dobu trvání našeho spolku ať už oficiálního nebo zpočátku neregistrovaného jsme uskutečnili dlouhou řadu různých výtvarných dílen jako kreslení portrétu, modelování a pálení keramiky, portrétní modelování hlavy. Každý rok vyjíždíme na společné kreslení do okolních krajů. Mimo společné akce naši členové tvoří převážně individuálně, protože taková je povaha výtvarné práce.
SPOLEČENSKÉ AKTIVITY
Hned v roce 2012 jsme za režijního vedení Mgr. Věry Kramářové zorganizovali zhotovení obřího leporela, na kterém děti všech našich Základních škol tvořily obrazy z dějin Čechů. V roce 2014 jsme při příležitosti 100. výročí narození Tomáše Bati a 120. výročí založení Baťových závodů zhotovili za vydatné spolupráce žáků ZŠ Mánesova v Otrokovicích na jejich školním hřišti největší obraz v České republice sypaný z písku. Tento obraz je nejen v knize Českých rekordů, ale pomocí časopisu firmy Baťa se jeho fotografie dostala do 90 zemí světa. Po několik let se podílíme na tvorbě filmových klapek pro aukci na filmovém festivalu ve Zlíně.
V roce 2016 jsme ve spolupráci s městem zhotovili 10 kolekcí grafických listů ak. mal. Vladimíra Litvína s tematikou Lidic a ty pak následně rozeslali do různých měst světa, které nesou jméno Lidice. V roce 2018 jsme připravili výstavu historických map zemí Českých ke 100. výročí vzniku Československa. Jsme spoluautory dvou městských kalendářů a to Fotoart Otrokovice 2015 a v roce 2018 kalendář 100 let příběh Otrokovic.
V neposlední řadě již zmíněná kniha Zastavit chvilku čas, která mimo jiné mapuje životy dnes již nežijících výtvarníků působících v našem městě. V současné době připravujeme další knihu, která bude navazovat na předchozí a rozšíří povědomí o výtvarném životě v našem městě. Poděkování na závěr patří všem členům, kteří se na práci spolku podíleli a jistě podílet dál budou, městu Otrokovice, které podporuje naši činnost i těm občanům, které tato činnost zajímá a přicházejí na naše výstavy.
Jiří Holub, předseda spolku