Karl von Lichtenstein-Castelcorno-400
Slovak Sinfonietta
Žilina (SK)
sobota 21. 9. 2024 v 18.00 hodin
(asi 2 hodiny)
Arcibiskupský zámek | Sněmovní sál
v prodeji od 28. června
350 Kč | děti, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P 300 KčSlavnostní koncert ke 400 výročí narození biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna.
Program:
Ludwig van Beethoven: Stvoření Prométheova, op. 43 - předehra
Ludwig van Beethoven: Koncert pro klavír a orchestr č.2 B dur, op.19
-------------------------------------------------------------------------------------------
Ludwig van Beethoven: Symfonie č.2 D dur, op. 36
Účinkují:
Štátny komorný orchester Žilina
(Slovak Sinfonietta)
Jakub Čižmarovič - klavír
František Macek - dirigent
Prodej od pátku 28. 6. 2024 na pokladnách DK a online bez možnosti rezervace
Slavnostní koncert ke 400. výročí narození biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna představí v Kroměříži orchestr Slovak Sinfonietta (Státní komorní orchestr Žilina) pod taktovkou jeho šéfdirigenta Františka Macka. Program je věnován tvorbě vrcholného představitele vídeňského klasicismu Ludwiga van Beethovena (1770–1827), jehož díla tvoří jeden z hlavních pilířů dramaturgie tohoto orchestru. Beethoven je mnohými označován za největšího hudebního skladatele vůbec. Navíc je významně spojen s městem Kroměříž, protože jeden z pozdějších nástupců biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna, olomoucký arcibiskup Rudolf Jan, byl Beethovenovým žákem a významným finančním podporovatelem, který měl zásluhu na tom, že Beethoven setrval a tvořil ve Vídni.
Na koncertě zazní raná Beethovenova tvorba – předehra "Stvoření Prométheova" (1801), poté Klavírní koncert č. 2 B dur op. 19 (1793) v podání Jakuba Čižmaroviče, jednoho z nejvýraznějších slovenských umělců. V druhé části programu se posluchači mohou těšit na Beethovenovu Symfonii č. 2 D dur op. 36, kterou skladatel dokončil v roce 1802. Raná tvorba Ludwiga van Beethovena je charakteristická silným vlivem vídeňských klasiků, zejména Mozarta a Haydna, což se projevuje v jeho využití klasických forem. Beethoven však do těchto tradičních vzorů vnáší osobní výraz, dynamické kontrasty a emocionální intenzitu. Jeho díla z tohoto období jsou často technicky náročná a inovativní, s neobvyklými harmonickými postupy a strukturálními experimenty.
Orchestr Slovak Sinfonietta vznikl v roce 1974 a dodnes je jediným orchestrem mozartovského obsazení (35 hráčů) na Slovensku. Již dlouhé roky patří k renomovaným orchestrům v celosvětovém měřítku a velkou část jeho umělecké identity tvoří zahraniční turné. Během uplynulých 50 sezón orchestr odehrál celkem 3457 koncertů, z toho 1672 na domácím pódiu v Žilině, 755 ve slovenských městech a 1030 koncertů v zahraničí na všech kontinentech kromě Austrálie. Na postu šéfdirigentů orchestru se postupně vystřídali Eduard Fischer, Jan Valta, Leoš Svárovský, Oliver Dohnányi, Simon Chalk a od sezóny 2023/2024 je šéfdirigentem vynikající mladý český dirigent František Macek.
Orchestr účinkoval na prestižních mezinárodních festivalech jako Salzburger Festspiele, Pražské jaro, Wiener Festwochen, Schleswig-Holstein Festival, Johann Strauss Festival ve Vídni, Bodensee Festival ve Švýcarsku, Slovinské dny hudby v Lublani, Vlámský festival v Belgii, Festival de Manaus v Brazílii, Mezinárodní hudební festival v Ankaře, Festival El Djem v Tunisku, NCPA Festival v Pekingu a mnoho dalších. Představil se také ve významných koncertních sálech jako jsou Musikverein a Konzerthaus ve Vídni, Sál Berlínské filharmonie, Gasteig v Mnichově, Velký sál Petrohradské filharmonie, Concertgebouw v Amsterdamu, Palau de la Música v Barceloně, Konserthus v Oslu, Symphony Hall v Osace, Metropolitan Art Hall v Tokiu, Arts Center v Soulu a další.
Se svým novým šéfdirigentem Františkem Mackem již orchestr uskutečnil 15 koncertů, z toho dva na mezinárodním festivalu Allegretto Žilina (2021 a 2022), kde dirigent získal hlavní Cenu festivalu Allegretto 2021, koncerty v Žilině v rámci jeho první sezóny na postu šéfdirigenta i koncert na festivalu Beskid Classics v Polsku. V sezóně 2024/2025 připravuje s orchestrem šest zajímavých premiérových abonentních programů v Žilině, koncerty v ČR a Polsku a koncertní turné do Paříže.
Klavírista Jakub Čižmarovič (1985) spolupracuje s orchestrem Slovak Sinfonietta od roku 2002. Během této doby společně uskutečnili 32 koncertů, mimo jiné v Rotes Rathaus v Berlíně (2015), na Bratislavských hudebních slavnostech (2017) a na velkém turné v Číně (2019). Pochází ze známé slovenské hudební rodiny žijící v německém Kolíně nad Rýnem. Studoval u Karla-Heinza Kämmerlinga v Hannoveru, Pavla Gililova v Kolíně nad Rýnem a Jacquesa Rouviera na Mozarteu v Salzburku.
Jakub Čižmarovič spolupracoval s mnoha prestižními orchestry, například Chicago Symphony Orchestra, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Korean Chamber Orchestra, Gürzenich Orchester Köln, WDR Rundfunkorchester, Staatskapelle Halle, Sinfonieorchester Aachen, Sinfonia Varsovia, Orchestre Philharmonique de Liege a Slovenská filharmonie.