PETROF PIANO TRIO
úterý 5. 11. 2013 v 19.00 hodin
Kino Nadsklepí
Cyklus komorních koncertů pokračuje dalším koncertem souboru Petrof Piano Trio. Soubor tvoří houslista Jan Schulmeister, violoncellista Kamil Žvak a klavíristka Martina Schulmeisterová. Natočili spolu již 3 CD, jejich repertoár sahá od klasicismu po impresionismus. K. Žvak a M. Schulmeisterová pedagogicky působí na Konzervatoři P. J. Vejvanovského Kroměříž.
Petrof Piano Trio –vzniklo v roce 2009 a stalo se rezidenčním triem společnosti Petrof. Soubor tvoří houslista Jan Schulmeister, violoncellista Kamil Žvak a klavíristka Martina Schulmeisterová. Natočili spolu již 3 CD, jejich repertoár sahá od klasicismu po impresionismus. K. Žvak a M. Schulmeisterová pedagogicky působí na Konzervatoři P. J. Vejvanovského Kroměříž.
Martina Schulmeisterová - Meruňková /klavír/
Narodila se v roce 1978 v Havlíčkově Brodě. Hře na klavír se začala věnovat již v raném dětském věku pod vedením Blanky Skálové. Následně pokračovala na Konzervatoři P. J. Vejvanovského Kroměříž u MgA. Vandy Jandové (1992-1998) a dále na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě prof. Aleny Vlasákové (1998-2003). Své vzdělání dovršila doktorskou disertací na téma „Agnes Tyrrell, život a dílo“ 2007 – 2011). Hudební vzdělání zároveň obohacovala na mnoha mistrovských interpretačních kurzech pod vedením Arne Torgera (Německo), Tatiany Zagorowske (Rusko), Hanse Leygrafa (Rakousko), Marie Korecke - Soszkowske (Polsko), Eugena Indjice (USA, Francie). Během studia na sebe upozornila mnoha výraznými úspěchy v národních i mezinárodních klavírních soutěžích. Je laureátkou mezinárodních soutěží v Košicích (1993), Ettlingenu (1994), „Beethovenův Hradec“ (1996), „A.M.A. Calabria“ v italském Lamezia Terme (1999), „Forum Internationale“ ve Vicenze (Itálie – 2000) a „Musical Performance and Pedagogics“ v Helsingoru v Dánsku (2001). Stala se též stipendistkou firmy YAMAHA. Je hostem mnoha českých i zahraničních pódií (Slovensko, Polsko, Anglie, Francie, Nizozemí, Itálie, Dánsko, Čína, Taiwan). Jako sólistka spolupracuje s předními českými ansámbly a orchestry. V roce 2003 byla zařazena na Prémiovou listinu mladých umělců Českého hudebního fondu. Od roku 2002 je pedagogem klavírní hry na Konzervatoři P. J. Vejvanovského Kroměříž.
Jan Schulmeister /housle/
Houslista Jan Schulmeister, zakládající člen Wihanova kvarteta, se narodil 5. února 1964 v moravském městě Olomouc. Pochází z rodiny s více než stopadesátiletou hudební tradicí. Tato tradice začíná v první polovině 19.století, kdy jeho prapraděd František Černý (v mládí spolužák a kamarád Antonína Dvořáka ve třídě učitele hudby H. Liehmanna ve Zlonicích) se stává C.k. kapelníkem v Olomouci. V roce 1985 absolvoval Jan Schulmeister konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži a v roce 1989 Akademii múzických umění v Praze. Ve svých 17 - ti letech zakládá smyčcový komorní orchestr kroměřížské konzervatoře a vede ho čtyři roky (1982 – 1985) až do svého odchodu na pražskou AMU. Tam se v roce 1985 stává zakládajícím členem Wihanova kvarteta. Kvartetní hru studuje ve třídě u prof. Antonína Kohouta, violoncellisty Smetanova kvarteta. Studium uzavírá mistrovskou třídou (1990 – 1992) na vysoké hudební škole v Mnichově (prof. Heinz Endress).
S Wihanovým kvartetem v roce 1987 vyhrává soutěž vysokých uměleckých škol na území tehdejšího Československa. V témže roce dostává s kvartetem 2. cenu na celostátní kvartetní soutěži Ludwiga van Beethovena. V roce 1988 vítězí s Wihanovým kvartetem v mezinárodní kvartetní soutěži „Pražské jaro“ a v roce1990 si odváží vítězství z mezinárodní soutěže komorních souborů v Trapani na Sicílii. Největšího soutěžního úspěchu dosahuje v roce 1991, kdy s kvartetem dostává nejen první cenu, ale i cenu publika na prestižní mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Londýně (International String Quartet Competition in London). Předsedou poroty byl Lord Yehudi Menuhin a s vítězstvím v této světové soutěži je spojena i následující mezinárodní kariéra Wihanova kvarteta. Posledním místem v soutěžní kariéře se stává Osaka ( Osaka chamber music Festa), kde v roce 1996 získává s Wihanovým kvartetem bronzovou medaili.
Jan Schulmeister absolvoval řadu mezinárodních kurzů (Mnichov, Basilej, Paříž, Hannover). Od roku 1992 až do současnosti úzce spolupracuje s prof. Hatto Beyerlem, zakládajícím členem kvartetu Albana Berga. Od roku 1990 až doposud s kvartetem nahrál přes 40 CD, kde především dominují dvě kompletní nahrávky Beethovenova kvartetního díla. První z let 1996 – 2004 (Lotos) je studiová nahrávka, druhá, živá nahrávka je ze souborného provedení tohoto díla v Praze z roku 2008 (Nimbus Alliance). Je koncertně činný v Evropě, USA, Austrálii, Novém Zélandě, Japonsku a některých zemích blízkého i dálného východu.
Od devadesátých let je činný také pedagogicky a to převážně ve Velké Británii, kde spolupracuje se společností Pro Corda, která pořádá i kurzy komorní hry v Leistonu (Suffolk), na kterých od roku 1992 pravidelně učí. Jako člen Wihanova kvarteta, které je hostujícím rezidenčním kvartetem Trinity College of Music v Londýně, pedagogicky působí rovněž zde. Jeho jméno je taktéž spjato s mistrovskými kurzy komorní hudby na hudebních univerzitách v Manchesteru, Birminghamu, Bristolu, Cardiffu a Menuhin School of Music v Londýně. Od založení společnosti Cavatina Chamber music trust s ní intenzivně spolupracuje a propaguje v rámci výchovných koncertů komorní hudbu na mnoha školách v Londýně i mimo něj.
Jan Schulmeister byl s Wihanovým kvartetem za pedagogický a interpretační přínos na území Velké Británie třikrát nominován na cenu Královské filharmonické společnosti. V roce 2006 vydal se svou manželkou (klavíristka Martina Schulmeisterová) ve světové premiéře CD (Bach – varhaní triové sonáty BWV 525 – 530, v transkripci pro housle a klavír od Ferdinanda Davida).
V roce 2009 založil Petrof Piano Trio (spolu s manželkou a violoncellistou Kamilem Žvakem, kteří jsou pedagogy Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži), jež se stalo rezidenčním souborem společnosti PETROF, která je nejstarším a nejslavnějším českým výrobcem klavírů a pianin. První CD pro tuto společnost natočil v roce 2010 (Haydn, Schumann, Brahms – klavírní tria). Další CD bude realizováno v roce 2011. Zazní na něm klavírní tria W. A. Mozarta, Josefa Suka a Antonína Dvořáka. V roce 2009 začal Jan Schulmeister studovat doktorandské studium na pedagogické fakultě Palackého university v Olomouci. Jeho doktorandská práce nese název „ Historie a tradice české kvartetní školy“. Jan Schulmeister je v České republice také publikačně činný v odborných hudebních časopisech (Opus musicum , Hudební rozhledy).
Kamil Žvak /violoncello/
Kamil Žvak se narodil v roce 1981 ve Vsetíně. Hře na violoncello se začal věnovat v šesti letech pod vedením Mgr. Zdeňky Pimkové. Dále pak pokračoval u stejné profesorky i na Konzervatoři P. J. Vejvanovského Kroměříž. Svá studia hudby pak zakončil na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Prof. Miroslava Petráše. Své vzdělání si rozšiřoval na kurzech staré hudby ve Valticích – Prof. Irmtraud Hubatschek, stejně jako na Internationale Sommerakademie Semmering u Prof. Tobiase Kühne a Prof. Tomasze Strahleho stejně tak na Master Class u Annera Bylsmy, Petera Wispelweye či Lubomira Georgieva. Zúčastnil se řady mezinárodních soutěží např. Heranovy violoncellové soutěže či Konkurzie Kamzimierza Wilkomirskogo v Poznani. V současnosti hraje na nástroj Tomáše Haškovce z roku 2003. Je vyhledávaným komorním hráčem a vystoupil v celé řadě evropských zemí i jako sólista. Od roku 2010 je pedagogem hry na violoncello na Konzervatoři P. J. Vejvanovského Kroměříž.
Program:
Édouard Lalo (1823 – 1892): Klavírní trio c moll op. 7
Allegro moderato
Andante
Scherzo. Allegretto
Recitativo. Allegro
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 – 1847): Písně beze slov
arr. J. Kowalewski
Allegro con anima op. 62 č. 4
Un poco agitato, ma andante op. 102 č. 4
Andante con moto op. 19 č. 1
Allegretto grazioso op. 62 č. 6
Andante con moto op. 38. č. 6
Allegro non troppo op. 53 č. 2
Presto e leggiero op. 67 č. 4
-------------------------------- přestávka -----------------------------------
Ludwig van Beethoven (1770 – 1827): Klavírní trio D dur
op. 70 č. 1
Allegro vivace
Largo assai ed espressivo
Presto
PETROF PIANO TRIO
Martina Schulmeisterová – klavír
Jan Schulmeister – housle
Kamil Žvak – violoncello
Trio vzniklo v roce 2009 z iniciativy houslisty Wihanova kvarteta Jana Schulmeistera. Jeho členy jsou renomovaní komorní hráči, kteří do souboru přináší zkušenost již bezmála třicetileté koncertní činnosti houslisty a „mladou hudební krev“ klavíristky a violoncellisty. Ve stejném roce se soubor stal rezidenčním triem společnosti PETROF, která svou tradicí a kvalitou soubor zaštítila a jen podtrhuje záměr umělců o spojení umění na té nejvyšší úrovni. Od roku 2011 zastává ansámbl stejný post rovněž na mezinárodních interpretačních kurzeh v Zábřehu na Moravě, kde působí jeho členové též jako lektoři.
V současné době má soubor na svém kontě tři CD, která obsahují klavírní tria nejvýznamnějších skladatelů od klasicismu po vrcholný romantismus – Haydn, Mozart, Schumann, Lalo, Mendelssohn, Bruch, Brahms, Dvořák a Suk. Poslední zvukový nosič (Lalo, Bruch a Mendelssohn-Bartholdy) realizovalo Petrof Piano Trio spolu s prestižní anglickou vydavatelskou společností NIMBUS ALLIANCE. Toto CD bylo velmi pozitivně oceněno odbornou kritikou v našich i zahraničních odborných časopisech (Hudební rozhledy, The Strad, Classical music ad.). V příštím roce uskuteční trio pro stejnou společnost další nahrávku – Čajkovského Klavírní trio a moll op. 50 a výběr Mendelssohnových Písní beze slov v transkripci pro klavírní trio.
Členové tria bývají častými hosty domácích i zahraničních pódií (Velká Británie, Španělsko, Francie). V plánu je též projekt na koncertní turné po Asii. Repertoár tria zahrnuje díla skladatelů raného klasicismu po impresionismus. Soubor se také věnuje nastudování děl soudobých skladatelů, kteří obohacují jejich repertoár o skladby konce 20. a 21. století.