VYŠEJ NAD OBLAKY (Dolní Poolšaví)
pátek 23. 8. 2013 v 19.30 hodin
Velké náměstí
Komponovaný program nabídne atraktivní a pestrou přehlídku nejvýznamnějších folklorních souborů mikroregionu: Cimbálová muzika Mladí Burčáci, Petra Hrubošová, Hlucká sedlcká, Ženský sbor Kunovice, Veleťánek, verbíři – Radovan Siman a Jakub Tomala,Folklórní soubor Míkovjan a Handrlák. Součástí programu bude i projekce filmu, košt vín a místních specialit.
PROGRAM
- CM MLADÍ BURČÁCI a PETRA HRUBOŠOVÁ ( Veletiny)
- HLUCKÁ SEDLCKÁ – SPOLEČNÁ ČÁST ZÁSTUPCŮ MIKROREGIONU
- Ženský sbor Kunovice
- DFS VELEŤÁNEK
- Verbíři - malý verbíř + Jakub Tomala
- Ženský sbor z Kunovic
- FS Handrlák (Unesco – jízda králů)
- CM Mladí Burčáci
- Míkovjan
Cimbálová muzika Mladí Burčáci
CM Mladí Burčáci z Míkovic je banda kamarádů, kteří spolu rádi hrají a tráví čas a snaží se to společné hraní a trávení času moc nedramatizovat a nepřeceňovat, ...spíš si to užít, pobavit lidi, potkat se s dalšími známými. Členové kapely: Zdeněk Stašek - prim, Tomáš Ilík - terc, Jan Ilík - obligát, Jakub Tomala - viola, Antonín Stašek - cimbál, Radim Ovsík - klarinet, Martin Kučera - basa
Hodové páry
Pozvánky na hody do obcí mikroregionu – pásmo tanců v podání členů jednotlivých hodových chas z obcí Mikroregionu Dolní Poolšaví. Hody jsou lidové slavnosti a svým původem navazují na pohanské slavnosti dávných Slovanů, na slavnosti podzimního slunovratu. Některé prvky těchto lidových slavností však napovídají, co vedlo naše předky k tomu, aby slavnosti podzimního slunovratu světili. Byla to radost dávného zemědělce, kterou vyjadřoval nad štědrou podzimní přírodou, byla to krása nad dozrávajícími plody ovocných stromů a vinné révy, byl to dobrý pocit nad sklizeným obilím. Podzim je nejčastějším obdobím hodů. V Dolním Poolšaví se v průběhu měsíce září až listopadu konají ve většině obcí hody s právem. Pojí se k svátkům patrona kostela. Slavnost vrcholí vozením berana, které je součástí sobotní (Sady), nedělní (Kunovice) nebo pondělí obřadní obchůzky (Míkovice).
Ženský sbor Kunovice
Ženský sbor Kunovice vznikl v roce 2005, kdy se bývalé zpěvačky a tanečnice souboru Kunovjan daly opět dohromady. Úzce spolupracuje se souborem písní a tanců Handrlák a s mužským sborem Kunovice. V repertoáru sboru jsou především písně z Kunovic, Uherskohradišťska, ze subregionu Dolňácko a oblasti moravsko-slovenského pomezí.
VeleťánekDětský folklorní soubor byl založen v roce 1980. V současnosti soubor navštěvuje více jak 50 dětí. Vedoucími jsou Jana Hlaváčová, Lukáš Martinák, Jitka Hanáčková a Marie Berková. Soubor každoročně pořádá vystoupení pro rodiče, Vánoční besídku a 2 taneční soustředění. Zpracovává tance z dolňácka, Uherskobrodska, Moravských Kopanic a Slovenska. Ve svém repertoáru má pásmo Svatý Ján, Slovenské variace, dívčí tanec Karička a dívčí zpěvy. V pořadu se ukáže s Nosením Mařeny a Nového létečka.
Verbíři Jakub Tomala a Radovan Siman
Slovácký verbuňk je mužský lidový tanec ze Slovácka. Od roku 2005 je zapsán organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.
Jakub Tomala – král verbířů, nejlepší tanečník slováckého verbuňku a Radovan Simana v kategorii dětských verbířů upoutal porotu verbířské soutěže ve Strážnici
Cimbálová muzika Lintava
Když se řekne cimbál a nebo cimbálová muzika, lidé si často představí příjemnou atmosféru a posezení při vínečku na jižní Moravě. Ohnivé melodie houslí doprovází údery na cimbálové paličky a dusot basových tónů – to vše a mnohem více je cimbálová muzika. Často se lidem vybaví i tanec a zpěv, každý přece zná tu „svoji“ cimbálovou písničku. Cimbálová muzika Lintava vznikla v březnu 2006, avšak za tuto poměrně krátkou dobu měla řadu úspěšných vystoupení. Účinkovala na přivítání kardinála v Kunovicích, každoročně je účinkujícím na MFF Kunovské léto, kde doprovází 3 dětské soubory z Kunovic. Kunovjánek, Malý Handrláček, Merínek. Hrála také na mnoha soukromých akcích. V dnešní době se skládá ze 7 muzikantů s primášem Ondřejem Simanem a vedoucí je František Ilík.
Folklorní soubor Handrlák
Soubor působící v Kunovicích vznikl v roce 2001 z dětského folklorního souboru písní a tanců Handrlaček, jehož počátky sahají do roku 1986. Folklorní soubor písní a tanců HANDRLÁK zpracovává oblast moravského Dolňácka, Kopanic a Kyjovska. Ve své tvorbě se snaží nalézat a oživovat téměř zapomenuté písně, tance, zvyky a obyčeje svého regionu. Tance v jevištních úpravách odpovídají lidové tradici a charakteru národopisného regionu. Vycházejí z jednotlivých prvků i celků tanečních motivů vyjadřujících např. práci na poli, ale i také lidovou zábavu jako je vítání jara, fašank, velikonoční zvyky, jízdu králů, dožínky, hody, vánoční koledování apod. Soubor úspěšně reprezentuje svůj kraj i město jak ve své vlasti i v zahraničí. Tanečníky doprovází vlastní cimbálová muzika Lintava. Choreograf souboru: Jiří Lůčný, Miloš Plachý a Ludmila Habartová, úmělecký vedoucí souboru: Jiří Lůčný
Dětský folklórní soubor Handrláček vznikl v září 2009 jako zájmový kroužek při ZŠ Kunovice U Pálenice. Je jedním z pěti dětských souborů působících v Kunovicích. V současné době soubor navštěvuje asi 30 dětí ve věku 8 - 12 let. Ty se formou her seznamují se zpěvem, tancem, základy pohybové výchovy, rytmiky a intonace. Spolu se svými vedoucími se prakticky po celý rok aktivně zapojují do kulturního dění v Kunovicích - fašankového průvodu, představení ke Dni matek, Kunovského léta a vystupují i na Jízdě králů, hodech či při vánočním koledování. Mezi dětmi jsou velmi šikovní zpěváci a tanečníci - Barunka Fornůsková uspěla v soutěži "Zazpívej slavíčku", Radovan Siman zase upoutal porotu verbířské soutěže ve Strážnici. Soubor spolupracuje s cimbálovou muzikou Lintava s primášem Ondřejem Simanem (www.lintava.cz), velmi přátelské vztahy má se slovenským dětským folklórním souborem Kapušančan z Kapušan (www.kapusancan.sk).
Folklorní soubor MÍKOVJAN
FS Míkovjan 11let svého působení. Je úzce spjatý s folklorním děním v Míkovicích ať už jako organizátor tradičních hodů, Dožínek, Fašanků, Vánočních besed, atd. nebo bezesporu reprezentat kulturních lidových tradic a tanců nejen na Slovácku, které byly prezentovány na různorodých akcí po celé České republice ( Kopaničářské slavnosti, Vlčnovská jízda králů, Dolňácké slavnosti, Slavnosti na Javořině, Slovácké slavnosti vína, Praha, Dožínkové slavnosti v Kroměříži, Dožínky v Míkovicích, akce na Uherskohradiš´tsku a další) ale také v zahraničí (Slovensku, Slovinsku, Chorvatsku, Španělsku,Turecku atd.). V dnešní době soubor úzce spolupracuje s mužským a ženským sborem z Míkovic a tvoří společně jednu složku a to Folklórní sdružení Míkovice. Soubor doprovází cimbálová muzika Mladí Burčáci s primášem Zdeňkem Staškem, hostující muzikou je cimbálová muzika Harafica a cimbálová muzika Velehrad. Vedení tanečního souboru se ujala Jana Kučerová - Trubačíková, která v souboru do dnešní doby působí jako organizační vedoucí souboru, umělecká vedoucí souboru a choreografka.