DUKE SPECIAL (IRL) + MELANIE SCHOLTZ (JAR) : STOPTIME 2013
čtvrtek 25. 7. 2013 v 19.30 hodin
Starý pivovar
V pořadí třetí ročník festivalu zpívajících básníků přináší několik novinek, ale uchovává původní myšlenku – nabídnout setkání s významnými zpěváky a jejich skvělými texty. Kromě domácích legend festival navštíví i zahraniční hosté a jejich vystoupení unikátně doprovodí české titulky jejich písní – básní. Rozhodně navážeme na loňský velmi příjemný program v Květné zahradě a opět nabídneme kouzelnou páteční noc s legendami české písničkářské tvorby, s ochutnávkou vína a závěrečnou projekcí. Velkou pozvánkou bude i exkluzivní koncert letošní legendy Colours of Ostrava – irského zpěváka DUKE SPECIAL na Starém Pivovaře, kde také v sobotu večer stylově skončí letošní ročník STOPTIME.
Festival zpívajících básníků je věnovaný Karlu Krylovi, který se narodil v Kroměříži a příští rok dostane velký dárek – stálé Muzeum na Starém pivovaru.
STARÝ PIVOVAR
19:30 – MELANIE SCHOLTZ (JAR)
21:00 - DUKE SPECIAL (IRSKO) - ozvěny Colours of Ostrava
DUKE SPECIAL (IRSKO)
Duke Special jako klavírista a zpěvák dovede vykouzlit jemné milostné balady, u kterých jihne zrak posluchačům bez rozdílu věku, a stejně tak dokáže ve své neidentifikovatelné uniformě a s dredy do půl zad ve výskoku třískat do klaviatury, obsluhovat starý klikový gramofon a zpívat o pohřbení zaživa. Originální rozkročení mezi tradičním písničkářstvím typu Billy Joel nebo Elton John a kabaretním vaudeville činí z Dukových koncertů nezapomenutelné zážitky, těžko srovnatelné s čímkoliv podobným. Sám Duke Special si pro tento svůj hudební výraz vytvořil termín „hobo chic“. Je vítaným hostem prestižních festivalů (Glastonbury), v létě vystoupí jako hvězda na Colours of Ostrava (sobota 20.7. ve 00:30 v Gongu) a na festivalu v Náměšti, stal se i oficiálním zástupcem severoirské kultury na Expu v Šanghaji. Je zván do prestižních kulturních stánků jako např. letos do Metropolitan Museum of Art in New York, kde svým koncertem zahajoval fotografickou výstavu Stieglitz, Steichen, and Stran. V roce 2009 byl požádán o písňový doprovod později kritikou oslavované inscenace Brechtovy Matky Kuráž v londýnském National Theatre. Z obdivu k německému meziválečnému kabaretu se Duke Special vyznal i v dalším projektu, albu vytvořeném z písní Kurta Weila pro jeho nedokončený muzikál Huckleberry Finn.
Světový tisk o něm píše, že patří k tomu nejzajímavějšímu, co irská/britská hudební scéna může dnes nabídnout. Duke Special (vlastním jménem Peter Wilson, nar. 1971) na scéně působí od roku 2002, výraznějšího úspěchu poprvé dosáhl v roce 2006, kdy jeho album ‘Songs From The Deep Forest’ dosáhlo na platinový status a vysloužilo mu vzápětí Meteor (Irish Brit) Award. Od té doby se o něm hovoří jako o vzácném irském vývozním artiklu. Pokus o zaškatulkování Dukovy hudební tvorby zákonitě naráží na její mnohočetnost a pestrost, tomu odpovídá i téměř desítka doposud vydaných alb.
O tom, jak si v Severním Irsku Duka váží, svědčí i jeho podíl na vzpomínkovém pořadu na irskou Edith Piaf, hvězdu 50. let Ruby Murray. Dva živé koncerty, kdy Duke zpíval její písně s doprovodem symfonického orchestru a které přenášel rozhlas v přímém přenosu, sklidily nadšené reakce kritiky i posluchačů bez rozdílu věku, pohlaví i náboženského vyznání.
MELANIE SCHOLTZ (JAR)
Melanie Scholtz (JAR) – zpěv, Bokani Dyer (Botswana) – piano, Lukáš Kytnar – basa, Roman Vícha – bubny
V rámci českého turné zavítá na festival opět Melanie Scholtz, černošská zpěvačka, jež absolvovala v roce 2000 v oboru „operní a jazzová pěvkyně na College of Music na Univerzitě Kapského Města. Její hlas zvítězil na mnoha jihoafrických jazzových soutěžích a festivalech. Během své kariéry zpívala ve Španělsku, Portugalsku, Nizozemí, Maroku, Norsku, Švédsku Rakousku . Spolupracovala s mnoha hudebníky různých občanství a národností. Je třeba jmenovat norskou kapelu Inkala, belgického pianistu Jacka van Polla a dvě jazzové veličiny, kterými jsou dodnes Al Jarreau a Joe McBride. Nabízí jazz až blues, něco latiny, afrických rytmů i téměř pop. Melanie Scholtz je sice černoška, ale nezpívá ani jako Ela Fitzgerald ani Diana Ross. Napětí vytváří spíše barvou tónu než silou a ve svých písničkách předvádí celou škálu způsobů zpěvu od klasického jazzu až po pop. Dokáže se pohybovat na hranici jazzu a popu podobně jako Sting, a některé písničky by se neztratily ani v repertoáru Barbry Streisand či Mariah Carey. Většinu písniček si píše sama.
Vstupné: 200,-Kč / 150,-Kč ARTE, 3 -denní 500 / 350