Kroměříž bez hranic - benefice
čtvrtek 17. 3. 2016 v 9.00 hodin
(do 22.00 hodin)
Dům kultury
Ojedinělá kulturně edukační akce zaplní ve čtvrtek 17. března 2016 v průběhu celého dne téměř všechny prostory Domu kultury v Kroměříži. Žáci místních základních a středních škol budou mít příležitost vyzkoušet si zajímavé cvičné simulace ze života zrakově, sluchově i tělesně postižených osob, seznámí se s kompenzačními pomůckami, variantami sportovních aktivit a budou vtaženi do pantomimy i scénického představení, které připravily soubory hendikepovaných herců, tanečníků i lektorů.
Celodenní program má i důležitý přesah v podobě benefiční výzvy pro všechny zúčastněné včetně široké veřejnosti. Dobrovolný finanční příspěvek od návštěvníků poslouží ve spolupráci s Nadací Divoké husy k nákupu nového automobilu pro spolek Korálky Kroměříž, z. s., který zajišťuje svoz dětí z Kroměřížska do Základní školy a Mateřské školy speciální Kroměříž.
Program bude zahrnovat vernisáž fotografií Petra Stillera, edukační a zážitkové dílny pro žáky základních a středních škol, jarní jarmark a pohádkové vystoupení ZŠ a MŠ speciální Kroměříž, scénické představení souboru BÍLÁ HOLUBICE pro žáky středních škol, prezentace centra APA z FTK UP Olomouc, výtvarnou přehlídku tvorby dětí a mládeže Zlínskéhop kraje k tématu Kroměříž bez hranic, představení divadelní fakulty JAMU v Brně s neslyšícími herci spojené s workshopem pro studenty středních škol. Celý "den bez hranic" v kroměřížském Domě kultury vyvrcholí koncertem známého souboru The TAP TAP z Jedličkova ústavu v Praze.
Soubor Bílá holubice z Ostravy
Zásadní podíl na realizaci akce má Vyšší odborná škola pedagogická a sociální a Střední pedagogická škola Kroměříž, která zajišťuje přípravnou fázi, dramaturgickou náplň a bude také hlavním organizátorem celodenního kulturně edukačního maratonu pro více jak 700 žáků. „Chtěli bychom založit novou tradici, která dává žákům i veřejnosti nevšední příležitost poznat „jiný“ svět, v němž vedle nás žijí lidé s různým typem postižení a v mnoha ohledech musí denně překonávat překážky a bariéry prostorové, komunikační či společenské. Upozornění na konkrétní omezení chceme dětem zprostředkovat co nejatraktivněji, akčně a zábavně. Věříme, že námi prezentovaný způsob boření hranic mezi většinovou společností a hendikepovanými lidmi může najít odezvu i v dalších městech v České republice,“ uvedla Jana Vítková, ředitelka VOŠPS a SPgŠ Kroměříž. Projekt od počátku získal podporu ze strany Zlínského kraje, záštitu poskytli radní pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan a radní pro oblast školství Petr Navrátil. Uspořádat akci v takovém rozsahu by nebylo možné bez přímé spolupráce s městem Kroměříží. Starosta města Jaroslav Němec udělil Kroměříži bez hranic záštitu a se zájmem sledoval přípravnou fázi. Společně se zástupci Zlínského kraje a dalšími významnými hosty se osobně zapojí ve čtvrtek 17. 3. 2016 do programu.