Zpověď zapomenutého
CZE / FRA 2015
středa | 8. 4. 2015 | 20.00 | 2D |
st 08/04 20.00 Film zachycuje vznik inscenace opery a představuje Josefa Myslivečka, přítele a učitele W. A. Mozarta. Na jaře roku 2013 operu Olimpiade uvedlo Národní divadlo v Praze, Dijonu, Caen a Luxembourgu v nastudování přední evropské režisérky Ursel Hermann, dirigenta Václava Lukse a jím vedeného Collegia 1704.
Zpověď zapomenutého
Dokumentární
Česko / Francie, 2015, 79 min, přístupný bez omezení
Režie: Petr Václav
Scénář: Petr Václav
Kamera: Miroslav Janek, Petr Václav
Zpověď zapomenutého je dokumentární film režiséra Petra Václava, jehož Cesta ven byla nedávno oceněna Českými lvy a Cenami české filmové kritiky. Film diváka seznamuje s osobností skladatele Josefa Myslivečka (1737 - 1781) a jeho hudbou. Zpověď zapomenutého se skládá nejen z pozorování zkoušek Myslivečkovy opery Olimpiade, kterou nastudoval dirigent Václav Luks se svým orchestrem Collegium 1704, v režii německé režisérky Ursel Herrmann a posléze uvedl v Praze, v Dijonu, v Caen a v Lucembursku, ale také z obrazů míst, v nichž Mysliveček působil. Zachycení zkoušek probíhajících na konci roku 2012 a na jaře 2013 bylo rozšířeno o natáčení v Itálii, především v Neapoli, v Benátkách, v Bologni, ve Florencii, ale také v krajinách Zaalpí. Natáčení a střih filmu zabralo autorovi více než dva roky. Jako kameramana pražských scénických a orchestrálních zkoušek si režisér přizval známého dokumentaristu Miroslava Janka, držitele Českého lva za film Občan Havel a dokument Olga. Senzitivní záběry z Itálie natočil Petr Václav vesměs ruční kamerou. Nesnaží se ale rekonstruovat dávno změněný charakter míst, hledá jen odlesk světa, v němž se Mysliveček pohyboval, vzpomínku na osmnácté století. Petr Václav strávil – mimo jiné coby stipendista prestižní Francouzské Akademie v Římě – více než tři roky prací na historických rešerších, studiem Myslivečkova života, Itálie osmnáctého století a její opery. Výsledkem této práce je nejen dokumentární film, který právě vstupuje do kin, ale také scénář k celovečernímu filmu, vyprávějící neobyčejný osud skladatele, jehož kariéra se podobala Ikarovu vzletu ke slunci, i jeho tvrdému pádu. Film, produkovaný společností Mimesis Film a producentem Janem Macolou, vznikl díky podpoře Státního fondu kinematografie a v koprodukci s Českou televizí, v tvůrčí skupině kreativního producenta Ondřeje Šrámka a francouzskou společností Cinéma Defacto.
O Josefu Myslivečkovi
Josef Mysliveček (1737 – 1781), se až ve dvaceti pěti letech dokázal vzepřít přání svého dávno zesnulého otce, mlynáře, který rozhodl, že jeho synové, dvojčata budou pokračovat v jeho řemesle. o dva roky později se odhodlal odjet do Itálie, kde velmi rychle dosáhl kariéry operního skladatele. Misslivecek, detto il Boemo, jak se podepisuje, je jedním z mála středoevropských skladatelů, který nebyl zaměstnán u jednoho z evropských dvorů a díky tomu dokázal vést nezávislý, svobodný život. o životě Josefa Myslivečka je známo pramálo. Zachovalo se pár dopisů, zejména těch, v nichž o Myslivečkovi píší Wolfgang a Leopold Mozartovi, nemnohé historické dokumenty, záznamy v dobových gazetách. A Myslivečkova hudba. Její nahrávky ovšem představují jen nepatrný zlomek jeho produkce a často nejsou příliš kvalitně nahrány. Z práce badatelů v archivech vznikly rekonstrukce Myslivečkova života. Stanislav Bohadlo vydal v roce 1987 knihu Josef Mysliveček v dopisech a Marietta Šagiňanová v roce 1965 napsala poctivou, nicméně dobově poplatnou Zapomenutou historii. V roce 2009 pak vyšla kompletní studie amerického muzikologa Daniela E. Freemana: Mysliveček, Il Boemo, the man and his music. Dokument Zpověď zapomenutého je prvním filmovým připomenutím jedinečného operního skladatele vrcholného období tzv. opery séria, kdy se opery psaly na osvědčená libreta a pro konkrétní zpěváky – velké operní primadony a kastráty. Zmizelý skladatel svou zpověď českým divákům vypráví hlasem Karla Rodena. (Mimesis Film)
Recenze a články:
Recenze: Zpověď zapomenutého - lze charakter skladatele vyčíst z jeho hudby? (Literární noviny)
Collegium 1704 zpovídá Myslivečka. A Bacha dává jako málokdo (ČT24)
Zpověď zapomenutého oživuje nezapomenutelnou hudbu Josefa Myslivečka (Český rozhlas)