Expediční kamera
2015
sobota 21. 3. 2015 v 16.00 hodin
Kino Nadsklepí
Filmový festival EXPEDIČNÍ KAMERA je celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, poznávání nového, o extrémních zážitcích i sportech. V současnosti je největším festivalem outdoorových a cestopisných filmů v ČR. Tvoří ho přehlídka nejlepších (českých i zahraničních) expedičních filmů uplynulé sezóny. Letos poprvé se představí EXPEDIČNÍ KAMERA v březnu i v KROMĚŘÍŽI. Staré pravidlo dobrodruhů říká: "Zážitek nemusí být nutně kladný, hlavně když je silný!"
Aby jste sdíleli rozechvění z extrémního výkonu běhu v Sierra Nevadě, balancovali na laně nad útesy Islandu, prožili expediční atmosféru sjíždění 5000 km dlouhé řeky Amur nebo snad na kole přejeli celé Himaláje. Pro tyto pocity si nemusíte nutně zlámat nohu uprostřed amazonských pralesů, anebo se nechat uštknout hadem v pampě.
Stačí zajít do kina!
PROGRAM FESTIVALU
HLAVNÍ SÁL kina NADSKLEPÍ
16.30 - I. blok filmů + slavnostní zahájení
FYRST (Česká republika 2014)
ALEGRÍA (Švýcarsko 2013)
17.50 – II blok filmů
500 MIL TO NOWHERE (USA 2013)
A FINE LINE - Summit of my life (Španělsko 2012)
19.15 - III. blok filmů
AND THEM WE SWAM (Velká Británie 2013)
KONFERENČNÍ SÁL kina NADSKLEPÍ
17:00 – HORACE (Švýcarsko 2013)
17:40 – NA SEVER OD SLUNCE (Norsko 2012)
18:45 - 500 MIL TO NOWHERE (USA 2013)
19:15 – ALEGRÍA (Švýcarsko 2013)
20:10 – THE NOBODY´S RIVER (USA 2014)
20:45 – INTO THE LIGHT (Německo 2013)
O FILMECH
A Fine Line - Summits of my life
země: Španělsko, 2012, 52 minut, režie: Sébastien Montaz-Rosset
žánr: adrenalin
trailer: http://vimeo.com/56034834
„Je to spíše alpinista než běžec,” říká o Kilianu Jornetovi jeho matka sice s nadsázkou, ale není daleko od pravdy. Fenomenálnímu sportovci se totiž podařilo vytvořit zcela nový sport propojením ultra runnigu a skialpinismu. Právě za touto náročnou kombinací vás pod vrcholky Alp zavede první film projektu Summits of my Life. Běžec, závodník ultra trailu a mnohonásobný držitel rekordů a světových titulů ve skialpinismu a horském maratonu Kilian Jornet se totiž rozhodl otestovat svou zdatnost nejtěžším možným způsobem: během čtyř let chce překonat rychlostní rekordy výstupů a sestupů všech nejdůležitějších hor planety. Dosáhnout tohoto cíle znamená překonávat ty nejtěžší možné překážky a hlavně sám sebe. Jornet ale vládne obrovským odhodláním a ohromující motivaci. Nebezpečí a výzvy jsou pro muže narozené v horách součástí každodenního života.
Montaz-Rosset využívá schopnosti získané z života v horách, a vypráví tak příběhy z jedinečné perspektivy. Díky svým pracovním zkušenostem horského vůdce a lyžařského instruktora dokáže přinést zcela nový a překvapivý pohled. Ocenění: Barcelona Sports Film Festival, Chamonix Adventure Festival a Danish Adventure Film Festival
And then we swam
země: Velká Británie, 2013, 37 minut, režie: Ben Finney
žánr: transoceánská expedice
Přeplout Indický oceán na veslici bez doprovodné lodi si troufne jen málokdo. Když se do toho navíc pustí dva muži, kteří nikdy nestrávili noc na moři a nikdy neveslovali, půjde o hodně dobrodružný zážitek. V roce 2011 se Britové James Adair a Ben Stenning vydali z australského Geraldtonu na Mauricius na cestu dlouhou 5 600 kilometrů. Několik kilometrů od cíle se jim ale převrátila loď a z už tak náročné cesty se stal boj o život. Některé výpravy lze naplánovat do posledního detailu, v případě Bena a Jamese to tak ale rozhodně není. V okamžiku, kdy jim zmizí pevnina z dohledu, vstupují do úplného neznáma. A když je pak zradí technika a musí se obejít bez GPS či spolehlivého zdroje pitné vody, samota přestane být jejich jediným nepřítelem. Ben Finney je režisér dokumentárních filmů o lidech a jejich vztahu s přírodou. Vystudoval přírodní vědy a doktorát získal za studium sopky na Aljašce. Ocenění: New Zeland Mountain Film Festival, Kendal Mountain Festival, Vancouver International Mountain Film Festival
Alegría
země: Švýcarsko, 2013, 28 minut, režie: Christoph von Toggenburg
žánr: humanitární expedice
trailer: http://vimeo.com/83910945
Jediným a ne zrovna skromným cílem cesty Christopa von Toggenburga je změnit svět. Na svém kole absolvoval 3 200 km přes Himálaj po nejvyšších stezkách světa s celkovým převýšením 50 000 m. Když zrovna nešlapal do pedálů, pomáhal malomocným a mentálně strádajícím ženám v Indii a vytvořil si v této nádherné krajině i mnoho přátel. Pomohl stovkám potřebných a ovlivnil miliony po celém světě. Všechno nové a výjimečné vždy začíná snem, Christophův sen je využít svou energii ke změně světa. Dlouho přemýšlel, jak využít své nadšení pro sport a komunikaci při pomoci potřebným a výsledkem je projekt Alegría. Cestovatelský, sociální i dobrodružný film vypráví o tom, jak pomoc druhým dovede člověka na střechu světa. Christoph von Toggenburg je humanitární cestovatel, který za poslední desetiletí aktivně pomáhal ve více než patnáct zemích. Maluje, fotí a natáčí filmy a věnuje se designu. Ve všech oborech vyniká a vyhrává mezinárodní ceny. Nyní pracuje pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě.
Fyrst
země: Česká republika, 2014, 24 minut, režie: Jan Šimánek
žánr: slackline
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=Mu-obreRQ14
Tým nejlepších českých a světových slacklinerů se vydává na Island, kde touží napnout vůbec první highline na ostrově. V plánu mají kaňon Fjadrágljúfur, ledovec Vatnajökull a lezeckou oblast Hnappavellir. Hlavním cílem jsou ale Trolí skály tyčící se do výšky 70 m přímo z moře. Nádherné skalnaté věže se nakonec, bohužel, ukázaly pro lezení naprosto nevhodné kvůli nekvalitní stavbě. Přesto tahle parta zvládla osm highlinů na jihu Islandu v délkách 33 až 90 metrů.
Anče Kuchařová, Danny Menšík, Peeto Kučera, Lukáš Černý a Petr Voříšek cestují po Evropě a vytvářejí highline projekty v evropských horách. Jsou držiteli několika rekordů a vášniví slacklineři a lezci, kteří se odhodlali třeba i na největší ledovec kontinentu.
Jan Šimánek fotí a natáčí lezce a highlinery. Je to zkušený lezec, kterého baví hlavně psychicky náročné výstupy. Vystudoval FAMU a jeho snímky spojují dokument, cílený amatérismus i humor.
Bonusové filmy
Horace
země: Švýcarsko, 2013, 15 minut, režie: Sebastian Doerk
žánr: MTB
trailer: http://vimeo.com/85952666
Příběh astronoma a technika Horace Dalla vás přenese do dob, kdy ještě kola neměla široké gumy, odpružené vidlice a karbonové rámy. V obleku a kravatě, s mapou celého ostrova velkou jako kapesník a hvězdnou oblohou jako průvodce přejel totiž před osmdesáti lety sám poušť na Islandu.
V období velkého neklidu, kdy se Evropa nacházela mezi dvěma světovými válkami se Horace rozhodl přejet největší poušť kontinentu. Příběh milovníka klidu a samoty nás znovu a znovu staví před otázku, proč opouštíme komfort domova? Co nás žene k zanechání všeho a k rozhodnutí přejet na kole černou krajinu, kde NASA trénovala své astronauty? Možná že Horace nebyl dobrodruh a jel jenom na výlet...
Sebastian Doerk je fotograf a filmař, který zachycuje kousky mountainbikerů na nejméně pravděpodobných místech. Jeho záběry jsou nesrovnatelné a zachycují krásu krajiny i odvahu jedinců.
Into the Light
země: Německo, 24 minut, režie: Jochen Schmoll
žánr: lezení
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=In6J9-UfzN4
Říká se, že co jde nahoru, musí taky dolu. V tomto filmu to je ale obráceně. Do ománské jeskyně Majlis al Jinn, jedné z největších na světě, slanili Chris Sharma a Stefan Glowacz na 180 metrech volně visícího laně. Dostat se dolů byl ale jen začátek. Na dvojici lezců čekalo třináct cest 7c+ až 8b+. Jedinečný zážitek vyšplhat se zpátky na povrch Země nabízí film Into the Light.
Lezení v obří ománské jeskyni Majlis al Jinn se přísně zakazuje. Celý projekt byl proto realizován jen díky speciálnímu povolení ománského Sultána a Ministerstva turismu. Vše muselo být předem přesně naplánováno, a Chris se Stefanem tak měli velmi omezený čas, který v jeskyni mohli strávit. Oba se ale mohli těšit na lezení v místě, které ještě nezažilo vůni magnesia.
Dnes renomovaný režisér, kameraman a alpinista Jochen Schmoll začal svou kariéru ve Stuttgartu. V roce 1996 natočil svůj první dokumentární snímek - portrét alpinisty Roberta Jaspera. Dnes žije ve Španělsku a zaměřuje se na dokumenty ze všech možných oblastí, hory ale zůstaly jeho srdcovou záležitostí.
Nobody’s river
země: USA, 2014, 31 minut, režie: Skip Armstrong
žánr: vodácká expedice
trailer: http://vimeo.com/95567281
Amber Valenti, Krystle Wrighte, Sabra Purdy a Becca Dennis je čtveřice mladých kamarádech milujících dobrodružství a přírodu. Jejich plán je jasný: sjet téměř 5 000 km dlouhou řeku Amur, od mongolského Ononu až téměř po ústí do Tichého oceánu. Amur nemá na svém toku jedinou přehradu, a takových je na Zemi už velmi málo.
Už před cestou ale dívky zažívají to, co nikdo prožít nechce. Becce umírá její dlouholetý přítel, a tak se a z výletu za dobrodružstvím stává výprava s úplně odlišným cílem. Jak si kamarádky pomáhají a užívají si společné chvíle, uvidíte ve filmu Nobody’s river.
Skip Armstrong nikdy netoužil po tom stát se profesionálním tvůrcem dobrodružných snímků. Dnes má za sebou několik ocenění za své filmy, a to i na Banff a Telluride. Točí pro National Geographic, ale taky třeba pro Air New Zeland. Jeho záliba přešla ve full-time job, který ho přivádí na nejdivočejší místa po celém světě.
500 Miles to Nowhere
země: USA, 2013, 7 minut, režie: Gavin McClurg
žánr: paraglider
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=febpAIiQSZc
Paraglide funguje pomocí kouzel, to ví přece každý a kdo to neví, po zhlédnutí tohoto filmu mu to bude jasné. Gavin McClurg vypráví o svém 500 mil (800 km) dlouhém dobrodružství, které vás až do posledního okamžiku udrží v napětí. Však pilot paraglidu taky nikdy přesně neví, kde, kdy a jak skončí. Jediné, co ví, je, že to bude další nezapomenutelný a kouzelný zážitek.
Na cestu z jihu Utahu do Jackson Hole ve Wyomingu se vydává čtveřice zkušených sportovců. Jejich vybavení obsahuje i kyslíkové bomby, čeká je totiž let ve výšce 18 000 stop (5 500 m). Nádherné záběry malebné krajiny a vše, co o pragalidu potřebujete vědět, abyste se do něj zamilovali, nabízí snímek 500 Miles to Nowhere.
Gavin McClurg létá s paraglidem už pěknou řádku let a má za sebou výkony na fantastických místech celého světa. Je držitelem rekordu Severní Ameriky v souvislém letu se startem z rozběhu. 240 mil urazil za pouhých 7,5 hodiny.
Na sever od slunce
země: Norsko,2012, 46 minut, režie: Inge Wegge, Jørn Nyseth Ranum
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=vb_YFd2GzhM
Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co sem dennodenně přináší moře ze vzdálených míst. Svůj životní styl odpovědných surfařů dotahují k dokonalosti i tím, že se živí prošlým jídlem a jejich dodávka jezdí na přepálený olej. Fantastické záběry přírody, dobrodružného surfování za polární noci i „běžného“ pobývání na pláži spojuje čirá radost ze života mimo civilizaci. Hrdinové filmu si však zároveň musí zajistit základní podmínky k přežití…
Vstupné: 70 Kč, ARTE + ROCK POINT 60 Kč