HOUSLOVÝ RECITÁL BOHUSLAVA MATOUŠKA
úterý 9. 9. 2014 v 19.00 hodin
Kino Nadsklepí
Prvním koncertem z Cyklu komorních koncertů bude mimořádný koncert k poctě české hudby v podání jednoho z nejvýznamnějších českých houslistů Bohuslava Matouška Jeho hudební nadání a celoživotní hlubokou náklonnost k hudbě Bohuslava Martinů si můžete vyslechnout na Nadsklepí již 9. září. Cyklus komorních koncertů v Nadsklepí pořádá Konzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž. Vstupné dobrovolné
Bohuslav Matoušek – houslový recitál
Antonín Dvořák: Sonatina G dur op. 100 pro housle a klavír
Allegro risoluto
Larghetto
Scherzo. Molto vivace
Finale. Allegro
Antonín Dvořák: Romance f moll op. 11 pro housle s doprovodem klavíru
Bedřich Smetana: Z domoviny – dvě dua pro housle a klavír
Moderato
Andantino. Moderato
-----------------------------
Bohuslav Martinů: Sonáta č. 3 pro housle a klavír
Poco allegro
Adagio
Scherzo
Lento. Moderato. Poco Allegro
Klavírní spolupráce Martina Mergentalová
BOHUSLAV MATOUŠEK se narodil v roce 1949 v Havlíčkově Brodě. Hudební nadání, stejně jako svoji celoživotní hlubokou náklonnost k hudbě Bohuslava Martinů, zdědil pravděpodobně po své mamince. Po maturitě na havlíčkobrodském gymnáziu studoval na Hudební Akademii Múzických Umění v Praze u prof. Jaroslava Pekelského a později u prof. Václava Snítila. V roce 1969 se poprvé zúčastnil mistrovských kurzů u Arthura Grumiauxe v Curychu, jejichž úspěšné absolvování mu vyneslo pozvání i v dalších osmi letech, tentokrát k Nathanu Milsteinovi. V roce 1970 získal na mezinárodní Houslové soutěži Tibora Vargy v Sionu zvláštní cenu poroty a zároveň stipendium, které využil k jednoročnímu studiu u Wolfganga Schneiderhana v Lucernu.
Již ve svých jednadvaceti letech vystoupil poprvé na festivalu Pražské jaro. Hrál tehdy Dvořákův koncert s orchestrem České Filharmonie pod taktovkou dirigenta Lovro von Matačiče. Dva roky poté (1972) pak získal na mezinárodní soutěži téhož festivalu 1. cenu.
V roce 1977 přišlo pozvání k japonskému Yomiuri Nippon Symphony Orchestra. Následující dva a půl roku v Tokiu působil jako koncertní mistr a sólista, a pod taktovkou významných světových dirigentů (Sergiu Celibidache, Kurt Masur, Zubin Mehta, Leonard Bernstein, Mstislav Rostropovič, Dmitrij Kitajenko, Genadij Rožděstvenskij ad.) provedl řadu houslových koncertů.
Po návratu z Japonska (1980) se stal primáriem Stamicova kvarteta, v němž působil 15 let. Kvarteto nahrálo doma i v zahraničí přes 60 kompaktních disků a získalo dvakrát prestižní mezinárodní cenu Grand Prix du disque de l´Academie Charles Cros.
V současnosti se Bohuslav Matoušek věnuje jak dráze sólového a komorního hráče tak i pedagogické činnosti. Na poli komorní hudby pravidelně koncertuje se svým dlouholetým klavírním partnerem Petrem Adamcem, dále s kytaristou Petrem Seidlem, je členem Klavírního tria Antonína Dvořáka a Klavírního kvarteta Bohuslava Martinů a uměleckým vedoucím Okteta a Sexteta českých filharmoniků.
Bohuslav Matoušek natočil mimo jiné kompletní dílo Bohuslava Martinů pro housle a klavír. Tento projekt získal v Čechách, Evropě i v USA několik prestižních ocenění, mezi nimiž vyniká např. vyhlášení Deskou roku 2000 americkým internetovým časopisem Classics Today, či Cannes Classical Award v kategorii „Komorní hudba 20. století“ na hudebním veletrhu MIDEM 2001 ve Francii.
Významného mezinárodního ohlasu se dostalo také ojedinělému souboru čtyř kompaktních disků, na kterých je shrnuto dílo skladatele Bohuslava Martinů pro koncertantní housle (violu) a orchestr. Jednotlivé nahrávky vznikaly v letech 2001-2005, sólistu doprovodil orchestr České Filharmonie pod taktovkou dirigenta Christophera Hogwooda. Nahrávka získala několik domácích i zahraničních ocenění (např. Gramophone Choice).
Nemalou část Matouškova života zvláště posledních let zaujímá již výše zmíněná pedagogická činnost. V současné době vede houslovou třídu na pražské Hudební Akademii Múzických Umění a na brněnské Janáčkově Akademii Múzických Umění. Mimo to každoročně vyučuje na letních houslových kurzech v klášteře Zlatá Koruna.
Bohuslav Matoušek je jedním z mála držitelů prestižní stříbrné medaile Nadace Bohuslava Martinů. Toto ocenění kromě něj získali někteří významní světoví umělci jako např. Rafael Kubelík, Rudolf Firkušný, Christopher Hogwood, sir Charles Mackeras či Magdalena Kožená.
Koncert v 19,00 hodin na Nadsklepí, vstupné dobrovolné.
Pořadatel akce: Konzervatoř Kroměříž