Stíny zapomenutých předků
Sovětský svaz / Ukrajina 1964
středa | 28. 5. 2014 | 16.00 | titulky | 2D |
Sovětský hraný film, poema podle motivů stejnojmenné povídky Michajla Kocjubinského. Vypráví příběh huculského Romea a Julie, mladých lidí z dvou nepřátelských rodů, Ivana a Maričky. Příběh se odvíjí v rámci půvabné přírody ukrajinských Karpat a je opředen mýty a legendami huculského lidu, který byl donedávna deptán bezvýchodnou bídou, ponížením a tvrdou prací. Uprostřed přírody vyrůstá velká láska, která spojuje dvě lidská srdce, jejichž věrnost je dotvrzena smrtí obou milenců.
Drama
Režie: Sergej Paradžanov
Scénář: Sergej Paradžanov
Kamera: Jurij Iljenko
Hrají: Ivan Mikolajčuk, Larisa Kadočnikova, Nikolaj Griňko, Nina Alisova
STÍNY ZAPOMENUTÝCH PŘEDKŮ se ode hrávají na počátku 20. století na pomezí jihozápadní Ukrajiny a severního Rumunska. V drsných podmínkách karpatské přírody, obývané malým národem Huculů, se do sebe zamilují potomci dvou znepřátelenýchrodů, Ivan Palijčuk a Marička Hutěňuková. Jejich spole čné štěstí však netrvá dlouho. Když Ivan odejde do hor pást kozy, Marička zahyne nešťastnou náhodou v divokých vodách řeky Čeremoš. Zdrcený Ivan na několik let opustí svou rodnou vesnici, a když se vrátí, ožení se se zámožnou Palahnou. Jejich manželství však není šťastné, Ivan nemůže zapomenout na svou první lásku...
Kocjubynského předloha, díky svému líčení přírody a citových prožitků označovaná jako lyricko - impresionistická, byla dobrým základem pro filmovou báseň, kterou Paradžanovpojal s nebývalou expresí. Zdroj pro ni nacházel ve svátečních obřadech Huculů (svatba, pohřeb, Nový rok, masopust, Velikonoce, jarmark), jež oproti knize tematicky zvýraznila natočil v sytých barvách. Jurij Iljenko se při vedení dynamické kamery pohyboval mezi dokumentaristickým záznamem a stylizací, kterou uplatnil zejména v subjektivním viděníhrdinů. Jedna z takových scén - umíraní starého Palijčuka po ráně sekyrou do hlavy, při níž rudá krev stéká po objektivu a v plamenech se vznášejí koně byla natolik výrazná, žezahraniční diváci znali Paradžanovův film i pod názvem WILD HORSES OF FIRE (Divocí ohniví koně).