SLAMĚNÁ ŽIDLE (Divadelní spolek Kroměříž)
čtvrtek 20. 3. 2014 v 19.00 hodin
Starý pivovar
Nevšední komorní drama skotské autorky Suze Gloverové, která poetickým jazykem hovoří o věcech zcela všedních. Příběh čtyř lidí, kteří spojili své životy se skotským ostrovem St. Kilda. Někteří se tu narodili, někteří přišli dobrovolně, někteří naopak. Pro každého z nich ale mělo tohle setkání zásadní význam, stejně jako židle vyrobená ze slámy... Premiéru komorní hry uvádí v rámci předplatného Divadelní spolek Kroměříž.
Současná komorní hra jedné z nejvýraznějších autorských osobností skotského dramatu SUE GLOVER.
Hra je situována na zapadlý ostrov St. Kilda ležící na severozápad od Skotska, odehrává se v polovině 18.století.
Na tento ostrov přijíždí kněz středního věku Aneas se svou mladičkou sedmnáctiletou ženou Isabelou. Na ostrově již dlouho kněz nebyl, Aneas má v plánu zůstat zde od jara do podzimu (zaleží zejména na počasí, kdy se opět podaří lodi u ostrova přistát...). První setkání s ostrovem je pro Isabelu šokující: tuto dívenku z Edinburgu, která se provdala za muže o mnoho let staršího sotva před měsícem, vyděsí „necivilizovanost" prostředí. V nejlepším domě, který je pro mě vyhrazen, není žádný stůl ani židle, jen kamenná „postel" u stěny. Kromě toho Isabel mluví gaelsky, což je běžná zde používaná řeč, takže se cítí jako skutečný cizinec na tomto „kusu skály".
Záhy však zjistí, že ostrov má mnoho zajímavých obyvatel a tak zatímco její manžel se věnuje svým povinnostem kněze, ona se seznamuje ostrovankami a postupně se stává jednou z nich a zejména potkává bláznivou Ráchel (žena kolem čtyřicítky), majitelku jediné, slámou vyplétané, židle na ostrově.
Bláznivá Ráchel postupně vypoví Isabel svůj životní příběh: její manžel, vysoce postavený skotský šlechtic, je zapleten v „protistátním" spiknutí, které odhalila, muž ji proto takto „uklidil" (St. Kilda je už třetí ostrov, kde je Ráchel ve vyhnanství.) Isabel se jí snaží pomoci a snaží se přemluvit i Anea, aby něco udělal. Ten však Ráchel zpočátku nevěří, neboť zná „oficiální" verzi, že to byla Ráchel, kdo se pokusil zabít svého muže a proto byla takto uklizena. Isabel nakonec skryje do jednoho z člunů odvážejících vlnu až dolů do Skotska Ráchelin dopis pro její bratrance. Bohužel celé spiknutí je odhaleno a Isabel s Aneasem musejí ostrov opustit.
Všechny tyto zážitky však neodvolatelně promění vztah Isabel a Aneasa - nedůvěřivý Aneas nakonec uvěří Ráchelině verzi příběhu, bohužel už příliš pozdě. Jsou vykázáni z ostrova místním šlechticem právě ve chvíli, kdy Aneas našel v osadnících svou obec, pro niž by mohl být skutečně dobrým pastýřem, ve chvíli, kdy jeho vztah s Isabel - do té doby spíše formální - se stal skutečnou hlubokou láskou se vším, co k tomu náleží.
Isabel s Aneasem tak opouštějí pološílenou Ráchel na ostrově, aniž vědí, co je v Edinburgu čeká - spiklenci, které odhalila, mají velmi dlouhé prsty, a mohli by jim velmi zkomplikovat život.
Hra mísí lyrické a dramatické scény, zvuk běžné angličtiny s gaelštinou (osadníci např. zpívají gaelsky žalmy). Uzavřený ostrov uprostřed moře dává všem scénám zvláštní atmosféru. Všechny tři ústřední postavy (Isabel, Aneas, Rachel) jsou mistrně napsané charakterní role. Hra, i když je velmi jednoznačně historicky i místně situována, zpracovává s přesvědčivostí proměny vztahů všech tří postav, které mají obecnější dosah.
Pořadatel akce: Divadelní spolek Kroměříž