SLAMĚNÁ ŽIDLE (Divadelní spolek Kroměříž)

čtvrtek 20. 3. 2014 v 19.00 hodin

Starý pivovar

čtěte více

Nevšední komorní drama skotské autorky Suze Gloverové, která poetickým jazykem hovoří o věcech zcela všedních. Příběh čtyř lidí, kteří spojili své životy se skotským ostrovem St. Kilda. Někteří se tu narodili, někteří přišli dobrovolně, někteří naopak. Pro každého z nich ale mělo tohle setkání zásadní význam, stejně jako židle vyrobená ze slámy... Premiéru komorní hry uvádí v rámci předplatného Divadelní spolek Kroměříž.

Současná komorní hra jedné z nejvýraznějších autorských osobností skotského dramatu SUE GLOVER.

Hra je situována na zapadlý ostrov St. Kilda ležící na severozápad od Skotska, odehrává se v polovině 18.století.

Na tento ostrov přijíždí kněz středního věku Aneas se svou mladičkou sedmnáctiletou ženou Isabelou. Na ostrově již dlouho kněz nebyl, Aneas má v plánu zůstat zde od jara do podzimu (zaleží zejména na počasí, kdy se opět podaří lodi u ostrova přistát...). První setkání s ostrovem je pro Isabelu šokující: tuto dívenku z Edinburgu, která se provdala za muže o mnoho let staršího sotva před měsícem, vyděsí „necivilizovanost" prostředí. V nejlepším domě, který je pro mě vyhrazen, není žádný stůl ani židle, jen kamenná „postel" u stěny. Kromě toho Isabel mluví gaelsky, což je běžná zde používaná řeč, takže se cítí jako skutečný cizinec na tomto „kusu skály".

Záhy však zjistí, že ostrov má mnoho zajímavých obyvatel a tak zatímco její manžel se věnuje svým povinnostem kněze, ona se seznamuje ostrovankami a postupně se stává jednou z nich a zejména potkává bláznivou Ráchel (žena kolem čtyřicítky), majitelku jediné, slámou vyplétané, židle na ostrově.

Bláznivá Ráchel postupně vypoví Isabel svůj životní příběh: její manžel, vysoce postavený skotský šlechtic, je zapleten v „protistátním" spiknutí, které odhalila, muž ji proto takto „uklidil" (St. Kilda je už třetí ostrov, kde je Ráchel ve vyhnanství.) Isabel se jí snaží pomoci a snaží se přemluvit i Anea, aby něco udělal. Ten však Ráchel zpočátku nevěří, neboť zná „oficiální" verzi, že to byla Ráchel, kdo se pokusil zabít svého muže a proto byla takto uklizena. Isabel nakonec skryje do jednoho z člunů odvážejících vlnu až dolů do Skotska Ráchelin dopis pro její bratrance. Bohužel celé spiknutí je odhaleno a Isabel s Aneasem musejí ostrov opustit.

Všechny tyto zážitky však neodvolatelně promění vztah Isabel a Aneasa - nedůvěřivý Aneas nakonec uvěří Ráchelině verzi příběhu, bohužel už příliš pozdě. Jsou vykázáni z ostrova místním šlechticem právě ve chvíli, kdy Aneas našel v osadnících svou obec, pro niž by mohl být skutečně dobrým pastýřem, ve chvíli, kdy jeho vztah s Isabel - do té doby spíše formální - se stal skutečnou hlubokou láskou se vším, co k tomu náleží.

Isabel s Aneasem tak opouštějí pološílenou Ráchel na ostrově, aniž vědí, co je v Edinburgu čeká - spiklenci, které odhalila, mají velmi dlouhé prsty, a mohli by jim velmi zkomplikovat život.

Hra mísí lyrické a dramatické scény, zvuk běžné angličtiny s gaelštinou (osadníci např. zpívají gaelsky žalmy). Uzavřený ostrov uprostřed moře dává všem scénám zvláštní atmosféru. Všechny tři ústřední postavy (Isabel, Aneas, Rachel) jsou mistrně napsané charakterní role. Hra, i když je velmi jednoznačně historicky i místně situována, zpracovává s přesvědčivostí proměny vztahů všech tří postav, které mají obecnější dosah.

Pořadatel akce: Divadelní spolek Kroměříž

zpět nahoruVýběr akcí filtrem

Zajímá mě

Pustí mě tam?

Mám na to?

Mám čas?

Potvrďte kritéria filtru

Zvolte datum

Od

červen 2024

po3101724
út4111825
st5121926
čt6132027
7142128
so18152229
ne29162330

Do

červenec 2024

po18152229
út29162330
st310172431
čt4111825
5121926
so6132027
ne7142128
Potvrďte vybrané odbobí